Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

V Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich przeszedł ulicami Przemyśla [+video/+foto]Po raz piąty ulicami Przemyśla przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską i Fundację Wczoraj i Jutro.

W sobotę 15 grudnia, w 100. rocznicę bitwy pod Niżankowicami, ulicami Przemyśla po raz piąty przeszedł Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich. Poprzedziła go Msza Św. w kościele franciszkanów, którą odprawił arcybiskup senior ks. abp Józef Michalik.

Następnie uczestnicy marszu, zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską i Fundację Wczoraj i Jutro, wyruszyli z placu Niepodległości ulicami miasta pod Pomnik Orląt Przemyskich. Na czele pochodu niesiono wielki baner z herbami Lwowa i Przemyśla oraz z napisem „Od kołyski aż po grób. Semper Fidelis”. Widoczne były też duże banery, m.in. z napisem „Będziemy wzorem Orląt nad Sanem trzymać straż” oraz inny poświęcony Przemyskim Orlętom. Niesiono też zapalone pochodnie oraz wiele polskich flag, widać było też flagi MW i ONR, a także Ruchu Narodowego.

Po przybyciu na miejsce, pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze i modlono się w intencji poległych. Pod pomnikiem przemawiali m.in. Marcin Kowalski, prezes okręgu podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej, a także dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i radny Miasta Przemyśla. Na zakończenie uroczyście odśpiewano hymn narodowy. W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób.

– Celem Marszu było oddanie czci młodym bohaterom z Przemyśla i Lwowa, walczącym sto lat temu o to, by te miasta były na terenie Rzeczpospolitej – powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka podkarpackiej Młodzieży Wszechpolskiej Izabela Pomykała. Zaznaczyła, że oprócz mieszkańców Przemyśla w marszu uczestniczyły także delegacje m.in. z Poznania, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Krosna, Mielca, a także sympatycy narodowców z zagranicy.

Na niedzielę zaplanowano oficjalne uroczystości z okazji 100. rocznicy bitwy pod Niżankowicami. O godzinie 15:00 w kościele pw. Św. Trójcy zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. Później, uczestnicy przejdą pod pomnikiem Orląt, gdzie z udziałem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna nastąpi złożenie kwiatów. W tym roku obchodu są trzydniowe.

Marsz Orląt odbywa się w Przemyślu od pięciu lat, w rocznicę bitwy z Ukraińcami pod Niżankowicami. Zacięte i krwawe walki toczyły się tam w dniach 11-16 grudnia 1918 roku. Polskie oddziały składały się głównie z młodych ludzi, Orląt, z których wielu pochodziło z Przemyśla.

Zobacz także: Przemyśl: Dzisiaj Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

Fot. Eryk Trojanowski, FB

https://kresy.pl/wydarzenia/v-marsz-orlat-przemyskich-i-lwowskich-przeszedl-ulicami-przemysla-video-foto/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments