Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Francja: władze miasta dostały 48 godzin na usunięcie szopkiFrancuski sąd nakazał władzom jednego z miast na południu Francji usunięcie szopki bożonarodzeniowej z budynku merostwa. Władze mają na to 48 godzin, inaczej grożą im kary finansowe.

Sąd administracyjny departamentu Herault nakazał władzom miasta Beziers usunięcie w ciągu 48 godzin szopki bożonarodzeniowej, ustawionej w budynku merostwa. Uznano, że narusza to zasadę laickości państwa. Za każdy dzień zwłoki grozi kara w wysokości 2 tys. euro. Władze Beziers wyraziły zdziwienie szybkością rozpatrzenia sprawy i zapowiedziały apelację.

Zdaniem sądu, ustawienie szopki było „recydywą” ze strony władz miasta, ponieważ w ubiegłym roku miała miejsce analogiczna sytuacja. Wówczas sąd podkreślał, że nie odbiera władzom Beziers prawa do ustawiania szopki. Podkreślił jednak, że nie może ona znajdować się w budynku merostwa, bo jest to naruszeniem zasady laickości państwa.

Od 2014 roku burmistrzem Beziers jest Robert Menard, który startował z poparciem Frontu Narodowego (obecnie Zjednoczenie Narodowe) Marine Le Pen.

Przeczytaj: Hiszpania: burmistrz pozbawił bożonarodzeniową szopkę chrześcijańskich treści
Czytaj również: Włochy: biskup skrytykował szopkę bożonarodzeniową z pontonem zamiast żłóbka [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/francja-wladze-miasta-dostaly-48-godzin-na-usuniecie-szopki/
Tags: france, politique, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments