Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Media: zamachowiec ze Strasburga mścił się za zabitych w SyriiCherif Chekkat, który we wtorek w rejonie jarmarku bożonarodzeniowego w Strasburgu we Francji zabił 3 osoby a 12 ranił, miał powiedzieć, że mścił się za swoich współwyznawców, którzy zostali zabici w Syrii. – pisze agencja Interfax powołując się na telewizję BFM-TV.

Terrorysta ze Strasburga miał powiedzieć o swoim motywie taksówkarzowi, któremu odebrał samochód, którym uciekł z miejsca zamachu. Według taksówkarza 29-letni Marokańczyk z francuskim paszportem twierdził, że poprzez swoje działania chce się „zemścić za swoich martwych braci w Syrii”.

Po zamachu postrzelony przez antyterrorystów Marokańczyk porwał taksówkę i uciekł służbom policyjnym. Kierowca taksówki potwierdził później śledczym, że napastnik był ranny i że wysadził go w dzielnicy Strasburga Neudorf, blisko miejsca, w którym znajduje się jego mieszkanie. Pomimo obławy zamachowiec wciąż pozostaje na wolności.

Tymczasem jak podała w czwartek francuska prokuratura, w związku z atakiem w Strasburgu aresztowano piątą osobę. W przeciwieństwie do wcześniej zatrzymanych czterech osób, którymi byli rodzice i dwoje braci Chekkata, nie jest to członek jego rodziny.

Jak informowaliśmy, we wtorek wieczorem w rejonie jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga napastnik otworzył ogień zabijając trzy osoby. Sprawca, urodzony we Francji w rodzinie imigrantów z północnej Afryki, zbiegł. Wcześniej postrzeliła go policja. Był znany służbom i uznawany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu. Według świadków trakcie zamachu krzyczał „Allahu akbar!”. Podczas rewizji w jego domu znaleziono m.in. granaty.

Zabite przez Chekkata osoby to Francuz, 45-letni turysta z Tajlandii, oraz urodzony w Strasburgu mężczyzna pochodzenia afgańskiego. Wśród ciężko rannych jest włoski dziennikarz Antonio Megalizzi. Jak podało polskie MSZ, ranny został także jeden Polak.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/media-zamachowiec-ze-strasburga-mscil-sie-za-zabitych-w-syrii/
Tags: france, le proche-orient, politique, strasbourg
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments