Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich przejdzie w PrzemyśluJuż w najbliższą sobotę w Przemyślu odbędzie się marsz ku czci powstańców lwowskich, którzy w listopadzie 1918 roku podjęli walkę z Ukraińcami okupującymi Lwów, a także bojowników o polskość Przemyśla.

Marsz dla uczczenia walczących o odzyskanie Lwowa i w obronie Przemyśla w czasie odbudowy państwa polskiego ma już w tym drugim mieście kilkuletnią tradycję. Corocznie marsz upamiętniający kresowych bojowników urządza w Przemyślu miejscowa Młodzież Wszechpolska. Podobnie będzie w tym roku. Już w najbliższą sobotę  – 15 grudnia przez miasto przejdzie „Marsz Orląt Lwowskich i Przemyskich”.

Marsz poprzedzi uroczysta msza św. sprawowana w intencji Orląt, w kościele oo. Franciszkanów przez ks. abp. Józefa Michalika o godz. 15:00. Sam Marsz rozpocznie się około godz. 16:30 z Placu Niepodległości. Jego celem będzie Plac Orląt Przemyskich gdzie znajduje się pomnik poświęcony uczestnikom walk w tym mieście do jakich doszło w listopadzie 1918 roku. Pod pomnikiem odbędą się przemówienia.

Można spodziewać się, że głos zabierze prezes podkarpackiego okręgu Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski. Według naszych informacji organizatorzy chcą skrytykować sytuację w której w organizację obchodów wyjątkowej, setnej rocznicy walk o polskość Przemyśla i Lwowa nie zaangażowały się instytucje publiczne. Inicjatywy takiej nie przejawiły władze państwowe, a sejmik województwa podkarpackiego zdobył się jedynie na zdawkową uchwałę. Wszystko w kontekście agresywnej polityki historycznej Ukrainy manipulującej opisem historii.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/marsz-orlat-lwowskich-przejdzie-w-przemyslu/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments