Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W niedzielę zbierano datki na Kościół na WschodzieW ostatnią niedzielę, jak co roku w Kościele katolickim w Polsce, zbierano datki na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

Już po raz 19. w drugą niedzielę Adwentu polscy katolicy obchodzili Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W parafiach w całym kraju do puszek zbierano datki, które Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski rozdysponuje na projekty pomocowe. Co roku takich projektów jest blisko 400. Obejmują one m.in. odbudowę i renowację kościołów, plebanii i sal katechetycznych. Pieniądze trafiają również na inicjatywy duszpasterskie takie jak wyjazdy formacyjne dzieci i młodzieży czy działalność charytatywną.

Jak podkreśla Katolicka Agencja Informacyjna, pomoc Kościołowi na Wschodzie jest jednocześnie w dużej mierze pomocą naszym rodakom, którzy po II wojnie światowej zostali za wschodnią granicą.

W bieżącym roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zebrał 2,47 mln złotych, z czego wydał już ponad 2 mln złotych na ponad 300 projektów. Najwięcej wydano na pomoc remontowo-budowlaną – ponad 612 tys. zł, a także budowę i funkcjonowanie ośrodków duszpasterskich i pomocowych – ponad 511 tys. zł. Około 415 tys. złotych przeznaczono na pomoc dla dzieci i młodzieży. Czwartą pozycją w wydatkach Zespołu była pomoc liturgiczna (ponad 390 złotych). 180 tys. złotych otrzymali ordynariusze diecezji na Wschodzie a ponad 170 tys. zł trafiło na pomoce katechetyczne i ewangelizację przez media. Wolontariat Syberyjski, w ramach którego do pracy na Wschodzie wysłano 35 wolontariuszy, kosztował 33 tys. złotych.

Pomoc Kościołowi na Wschodzie to także takie akcje jak “Podaruj znicz na Kresy”, „Koszyk dla Polaków na Kresach” czy wakacje „Lato z Polską” przygotowywane dla dzieci ze Wschodu. Z olbrzymim odzewem spotkała się akcja „Zbiórka Strojów Komunijnych na Wschód”, w wyniku której udało się zebrać i podarować dzieciom na Wschodzie około 650 stroków pierwszokomunijnych.

Jak podało Radio Maryja, w tym roku większa część darów trafi na Ukrainę. Ma to być wyraz solidarności z Kościołem katolickim w tym kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy po raz kolejny wesprą Kościół na Wschodzie

https://kresy.pl/wydarzenia/religia/w-niedziele-zbierano-datki-na-kosciol-na-wschodzie/
Tags: empire du mal, kresy wshodnie, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments