Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kościół na Ukrainie dziękuje za pomoc z PolskiDuchowe i materialne wsparcie dla Kościoła na Wschodzie jakie płynie z Polski jest zauważalne i doceniane na Ukrainie. Z racji obchodzonego w II niedzielę Adwentu w Polsce Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, bp Witalij Krywicki, ordynariusz stołecznej diecezji kijowsko-żytomierskiej wystosował do wiernych list, w którym przypomina o pomocy, jaką na Ukrainie, otrzymuje od Polaków.

Bp Witalij Krywicki w liście skierowanym do wiernych diecezji kijowsko-żytomierskiej nazywa dzisiejszą niedzielę „Dniem wdzięczności i modlitwy w intencjach tych, co wspomagają Kościół na Ukrainie”. Przypomina w nim o różnorakiej pomocy, jaką wierni na Ukrainie otrzymują z Polski i innych krajów. Płynie ona zwłaszcza przez takie organizacje jak Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie czy Polska.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom za wszelką pomoc. Caritas-Spes razem z Caritas Polska zorganizowali pomoc medyczną dla gabinetów lekarskich, które urządziliśmy w Zaporożu, Berdiańsku, Krzywym Rogu i Charkowie, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie terytoriów, gdzie aktualnie toczy się – mówi szef Caritas-Spes ks. Piotr Żarkowski. – Na Ukrainie przeżywamy teraz trudny czas, a wojna jeszcze bardziej go pogłębia. Wielu młodych ludzi, którzy karmili rodziny, musiało iść na wojnę. Wracają z niej bez ręki, bez nóg, albo tracą na niej życie. I wówczas nie ma kto wykarmić rodziny. Jest to taka podwójna ”.

W II niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Ze środków zebranych podczas zbiórek obudowywane są kościoły, plebanie czy sale katechetyczne. Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie oraz działalność charytatywna. Taka pomoc potrzeba jest między innymi na Ukrainie.

W bieżącym roku działających w ramach Konferencji Episkopatu Polski Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zebrał 2 mln 470 tys. zł.

https://kresy24.pl/kosciol-na-ukrainie-dziekuje-za-pomoc-z-polski/

Tags: kresy wshodnie, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments