Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kryzys polityczny w Belgii z powodu paktu w sprawie imigracjiKwestia globalnego paktu w sprawie imigracji opracowanego na forum ONZ doprowadziła do rozpadu koalicji rządzącej Belgią.

Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) opuścił koalicję rządzącą Belgią, stanowiącą postawę dla rządu Charlesa Michela. Do tej pory tworzyły ją cztery partie. Odejście N-VA zmusi Michela do zmian personalnych w gabinecie. Zgodnie z prawem rząd musi składać się z równej liczby Walonów i Flamandów.

N-VA odszedł z koalicji ponieważ nie zgadza się na ratyfikację przez Belgię paktu w sprawie imigracji opracowanego przez ONZ (tzw. Global Compact). N-VA jest największą partią w parlamencie, ale we Flandrii musi mierzyć się z odradzającą się siłą nacjonalistycznego Vlaams Belang (Interes Flamandzki). Pół roku przed wyborami N-VA nie mógł sobie pozwolić na poparcie proimigracyjnego paktu, który właśnie we Flandrii ma wielu przeciwników. N-VA uznał, że zapisy paktu są sprzeczne z dotychczasową polityką władz Belgii.

Premier Michel w krótkim oświadczeniu poinformował w sobotę o wystąpieniu N-VA z koalicji, ale też o tym rząd Belgii stanowczo popiera pakt ONZ. N-VA obsadzał w rządzie ważne resorty: spraw wewnętrznych, imigracji a także ministerstwo finansów. Premier zapewnił, że zagwarantuje „dobre funkcjonowanie” instytucji rządowych i ich stabilność.

Przyjęcia paktu ONZ w sprawie imigracji odmówiły już między innymi Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Austria.

CZYTAJ TAKŻE: Polska nie podpisze paktu ONZ na rzecz migracji

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/kryzys-polityczny-w-belgii-z-powodu-paktu-w-sprawie-imigracji/
Tags: belgique, le proche-orient, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments