Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina: pokazano zwiastun antypolskiego filmu o napadzie terrorystów z OUN [+wideo, +foto]Na portalu społecznościowym zaprezentowano zwiastun filmu o jednej z najgłośniejszych przedwojennych akcji terrorystycznych Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – napadzie na pocztę w miasteczku Gródek Jagielloński (obecnie Gródek) koło Lwowa.

Film powstaje na Ukrainie pod kierownictwem księdza greckokatolickiego i wojskowego kapelana Mychajły Hredila.

Jak pisaliśmy wcześniej, ks. Hredil oprócz tego, że jest kapelanem na Donbasie, kieruje także organizacją „Apostolska Czota”, której celem jest wychowywanie młodych ludzi na „narodowo świadomych Ukraińców”. Jednym z przejawów jej działalności było nagranie zaprezentowanego w tym roku klipu „Banderowska kolęda”. Efekt zachęcił księdza do pójścia dalej – nakręcenia krótkometrażowego filmu o Biłasie i Danyłyszynie.

Trailer filmu:Środki na film, który będzie nosił tytuł „Niezłomni”, udało się zebrać dzięki publicznej zbiórce a także dotacji w wysokości 15 tys. hrywien od władz obwodu lwowskiego. W filmie jako aktorzy występują studenci szkoły aktorskiej oraz wolontariusze z „Apostolskiej Czoty”. Przy produkcji filmu pomagały również organizacje „wojskowo-patriotyczne”, m.in. towarzystwo poszukiwania ofiar wojny „Pamięć”.

Jak pokazują zdjęcia z produkcji zamieszczone na profilu projektu na portalu Facebook.com, w filmie pojawią się antypolskie sceny, pokazujące rzekome okrucieństwo Wojska Polskiego wobec ludności ukraińskiej:

Napad na pocztę w Gródku Jagiellońskim w listopadzie 1932 roku był jedną z najgłośniejszych i najbardziej nieudanych akcji przedwojennej OUN. Napastnicy zamierzali zdobyć pieniądze na działalność organizacji. Około 10-11 uzbrojonych ouenowców napadło na pocztę nie spodziewając się, że pocztowcy będę mieli broń palną. Wywiązała się strzelanina, w wyniku której zginęło dwóch napastników oraz jeden obrońca poczty. Ponadto kule bandytów raniły 7 osób. Zrabowano znacznie mniejszą kwotę, niż planowano. W czasie ucieczki z miejsca napadu Ukraińcy zabili policjanta i ranili dwie kolejne osoby. Sprawcy napadu, Wasyl Biłas i Dmytro Danyłyszyn, zostali po pościgu schwytani przez miejscowych ukraińskich chłopów i oddani w ręce policji. Sąd doraźny skazał ich na karę śmierci. Przed wykonaniem wyroku zdążyli oni przyznać się do jeszcze jednego przestępstwa – zabójstwa w 1931 roku proukraińskiego posła na Sejm Tadeusza Hołówki. Trzeciemu skazanemu w tej sprawie – Marianowi Żurakowskiemu prezydent RP zamienił wyrok śmierci na 15 lat więzienia.

Zobacz także: Lwów: Ukraińcy chcą upamiętnić bojówkarzy OUN, morderców Tadeusza Hołówki

Niepowodzenie akcji w Gródku Jagiellońskim doprowadziło do zmian kadrowych w OUN dzięki którym wysoką pozycję w organizacji (Krajowy Prowidnyk) osiągnął Stepan Bandera. Stracenie Biłasa i Danyłyszyna OUN wykorzystała propagandowo do przedstawiania ich jako męczenników sprawy narodowej.

Zobacz także: Ukraiński Kościół Grekokatolicki – flirt z neobanderyzmem i wrogość wobec obrządku łacińskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-pokazano-zwiastun-antypolskiego-filmu-o-napadzie-terrorystow-z-oun-wideofoto/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments