Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zakłady Cegielskiego chcą produkować czołg nowej generacjiSpółka H. Cegielski-Poznań SA wspólnie z koreańskim Hyundaiem chce rozpocząć produkcję czołgu nowej generacji. – podało w czwartek Radio Poznań. Powrót do produkcji dla wojska to od dwóch lat strategiczny cel poznańskiej firmy.

Cegielski ma już podpisaną umowę o współpracy z koreańską firmą Hyundai Rotem Company, producentem m.in. czołgu K2 Black Panther. To właśnie jego polski odpowiednik miałby produkować Cegielski. Jak powiedział Radiu Poznań Wojciech Paczyński, pełnomocnik zarządu H. Cegielski-Poznań SA ds. komunikacji, w spółce przyszły czołg zyskał miano K2PL Wilk.

„Zgodnie z tym planem, który przygotowaliśmy w Cegielskim z ekspertami od spraw zbrojeniowych i z partnerem koreańskim, mówimy o transferze technologii, czyli o czołgu, który na kanwie koreańskiego czołgu będzie budowany od podstaw w Polsce” – powiedział Paczyński.

Jak podawał portal Defence24, poznańska spółka ma już makietę czołgu, którą prezentowała we wrześniu na targach zbrojeniowych MSPO w Kielcach. W przypadku zainteresowania ministerstwa obrony narodowej Cegielski przystąpi w drugiej połowie 2019 roku do budowy prototypu. Prace badawczo-rozwojowe potrwają kolejne 3 lata. Wstępny plan zakłada rozpoczęcie produkcji czołgów pod koniec 2023 roku w przypadku otrzymania zamówień od wojska. Według tego medium polsko-koreańskie konsorcjum ma dwie koncepcje realizacji programu. Jedna zakłada duży udział Koreańczyków w zbudowaniu prototypu. Druga, preferowana przez Hyundaia, mówi o stworzeniu maszyny z wykorzystaniem polskich modułów.

Według Defence24 K2 Black Panther to najnowszy z czołgów eksploatowanych obecnie na świecie. Posiada masę 55 ton i osiąga prędkość maksymalną do 70 km/h. Jest uzbrojony w armatę 120 mm i posiada zmechanizowany system dostarczania amunicji przy 3 członkach załogi. Czołg chronią nowoczesne rozwiązania kompozytowego pancerza zasadniczego oraz dodatkowego. Posiada on hydropneumatyczne zawieszenie, nowoczesny system automatycznego wykrywania i śledzenia celu oraz układ pozycjonowania inercyjny i oparty na GPS.

W 2017 roku H. Cegielski-Poznań SA poinformował o zamiarach powrotu do produkcji specjalnej. Na targach MSPO 2017 w Kielcach zaprezentowano m.in. propozycje nowych pojazdów Husar dla sił specjalnych.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/zaklady-cegielskiego-chca-produkowac-czolg-nowej-generacji/
Tags: défence, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments