Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina zapowiedziała, że ponownie wyśle swoje okręty do Cieśniny KerczeńskiejUkraina nie zrezygnuje z rejsów ukraińskich okrętów wojennych przez Cieśninę Kerczeńską – zadeklarował w czwartek w telewizyjnym kanale „Priamyj” minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.

Połtorak przypominał, że okręty ukraińskiej floty wojennej mają prawo korzystania z Cieśniny Kerczeńskiej. Ukraiński minister ujawnił, ze gdy ukraińskie okręty będą gotowe do następnego przejścia przez cieśninę w celu przeprowadzenia rotacji pododdziałów, rejs zostanie przeprowadzony w taki sam sposób jak dotychczas „zgodnie z normami prawa międzynarodowego”.

Szef ukraińskiego ministerstwa obrony podkreślił, że jeśli Rosja nie przepuści ukraińskich okrętów, „będzie to oznaczało, że Rosja w pełni okupuje Morze Azowskie i po prostu straciliśmy kolejne terytorium. Nie możemy sobie na to pozwolić”.

Połtorak wyraził także nadzieję, że presja międzynarodowa sprawi, iż Rosja do tego czasu zrozumie, że „nie wypełnia swoich zobowiązań międzynarodowych”.

Przypomnijmy, że w niedzielę 25. grudnia doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych. Jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez Rosjan. Rosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczyły odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych. Po incydencie ukraińskie władze wprowadziły stan wojenny we wschodniej części kraju.

CZYTAJ TAKŻE: 93% Rosjan uznało zatrzymanie ukraińskich okrętów za słuszne [SONDAŻ]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-zapowiedziala-ze-ponownie-wysle-swoje-okrety-do-ciesniny-kerczenskiej/
Tags: empire du mal, occupation par les russes, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments