Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Orban zarzucił szefowi Światowego Kongresu Żydów kierowanie się „lewicowymi uprzedzeniami”

Orban zarzucił szefowi Światowego Kongresu Żydów kierowanie się „lewicowymi i liberalnymi uprzedzeniami”Premier Viktor Orban wysłał w czwartek list do Ronalda Laudera, przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów, broniący magazyn Figyelo przed zarzutami o antysemityzm. Treść listu ujawnił na Twitterze Barak Ravid, dziennikarz izraelskiej telewizji Channel 10.

W ubiegłym tygodniu, magazyn biznesowy Figyelo został oskarżony o antysemityzm z powodu okładki ukazującej Andrasa Heislera, szefa Federacji Węgierskich Społeczności Żydowskich (Mazsihisz), wśród spadających węgierskich banknotów. W liście skierowanym do premiera Orbana, Ronald Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów, napisał w odniesieniu do okładki magazynu, że taki obraz „jest jedną z najstarszych i najokrutniejszych karykatur żydowskiego narodu i stawia nie tylko czasopismo, ale i całe Węgry w bardzo złym świetle. Czas publikacji jest szczególnie istotny, ponieważ ludzie w Stanach Zjednoczonych i gdzie indziej zwracają większą uwagę na wzrost antysemityzmu w całej Europie, a zwłaszcza na Węgrzech”.

Orban z kolei, w odpowiedzi Lauderowi, zarzucił mu, że kieruje się „lewicowymi i liberalnymi uprzedzeniami”. „Jestem jednak zaskoczony, że prosisz mnie o ograniczenie wolności słowa i wolności prasy. Pomimo całego mojego szacunku dla ciebie, nie mogę spełnić takiej prośby. Jestem także zdezorientowany tym, że wydajesz się sięgasz po długopis i papier tylko wtedy, gdy w centrum debaty znajduje się ktoś z lewicy o żydowskim pochodzeniu” – napisał Orban.

Orban przypomniał również Lauderowi, że jego rząd prowadzi politykę zerowej tolerancji dla antysemityzmu. Do dyskusji wokół okładki magazynu włączył się również Amerykański Komitet Żydów, który oświadczył, że “Żydzi z pieniędzmi to znany, haniebny obraz antysemicki”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Izraelska opozycja krytykuje wizytę Orbana w Izraelu

https://kresy.pl/wydarzenia/orban-zarzucil-szefowi-swiatowego-kongresu-zydow-kierowanie-sie-lewicowymi-i-liberalnymi-uprzedzeniami/
Tags: hongrie, israël, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments