Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wjatrowycz proponuje ustanowienie orderu im. BanderyZdaniem szefa Ukraińskiego IPN i „kłamcy wołyńskiego” Wołodymyra Wjatrowycza, lepszym i bardziej dostojnym uhonorowaniem Stepana Bandery niż przywrócenie mu tytułu Bohatera Ukrainy byłoby ustanowienie oficjalnego odznaczenia jego imienia.

Szef Ukraińskiego IPN, „kłamca wołyński” i apologeta OUN-UPA Wołodymyr Wjatrowycz skomentował na portalu społecznościowym plany dotyczące przywrócenia wodzowi OUN, Stepanowi Banderze, tytułu Bohatera Ukrainy. Jest wobec tego sceptyczny, ale nie ze względu na jakieś wątpliwości względem Bandery, lecz na zdeprecjonowanie tego tytułu.

– Nie warto domagać się przywrócenia Stepanowi Banderze tytułu bohatera [Ukrainy]. Nie dlatego, że nie jest on godny, by nazywać go bohaterem. Ten tytuł, skompromitowany bezmyślnymi nadaniami, nie jest godny uznania za najwyższe narodowe odznaczenie i uhonorowanie bohatera narodowego, na jakie zasługuje Bandera – napisał Wjatrowczy.

Szef UIPN uważa, że bardziej dostojnym uhonorowaniem Stepana Bandery byłoby ustanowienie oficjalnego odznaczenia jego imienia.

PRZECZYTAJ: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

– Najlepszym uhonorowaniem Bandery będzie nie nadanie mu częściowo skompromitowanego tytułu Bohatera Ukrainy, ale wprowadzenie odznaczenia imienia Bandery, dla tych, którzy dziś bronią naszej niepodległości – twierdzi Wjatrowycz.

Przeczytaj: Wjatrowycz: „Pan Bóg na pewno był banderowcem” 
Czytaj również: Wjatrowycz pewny że niedługo wszyscy Ukraińcy będą kochać UPA

Jak informowaliśmy przed paroma dniami, w ukraińskim parlamencie zarejestrowano wniosek o obwołanie Stepana Bandery „Bohaterem Ukrainy”. Pod projektem uchwały w tej sprawie podpisało się 21 deputowanych „z różnych frakcji”. Jak twierdzi portal Radia Swoboda projekt trafił już do odpowiedniej komisji parlamentarnej, która ma zaopiniować go przed pracami na forum plenarnym.

Czytaj także: Ukraiński polityk nazwał Banderę i UPA „narodowymi bohaterami Ukrainy”. Prokuratura: to nie było wychwalanie

W styczniu 2010 roku ogłoszono Banderę „Bohaterem Ukrainy” dekretem ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. Jednak  już w kwietniu tegoż roku okręgowy sąd administracyjny w Doniecku uznała ten dekret za niezgodny z prawem.

Działania Juszczenki wprowadziły postać Bandery do głównego nurtu dyskusji o polityce historycznej Ukrainy. Już przed 2014 rokiem środowiska nacjonalistyczne organizowały obchody na cześć wodza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jednak dopiero po rewolucji Majdanu gloryfikacji tej postaci oraz organizacji OUN i UPA podjęło się państwo ukraińskie. W marcu 2015 roku, w dniu wizyty prezydenta Polski w ukraińskim parlamencie, izba podjęła decyzję o uznaniu UPA za siłę walczącą o niepodległość Ukrainy.

Gloryfikowaniem postaci bandery zajmuje się także główna instytucja państwowa zajmująca się na Ukrainie polityką historyczną – Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, na czele z Wjatrowyczem.

https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-proponuje-ustanowienie-orderu-im-bandery/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments