Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa podnosi świadczenia na dzieci. Wzorem „500 plus”Litewski parlament podniósł w czwartek wysokość świadczenia wypłacanego co miesiąc na każde dziecko. Od początku przyszłego roku będzie to 50 euro a nie 30, jak dotychczas. – podała Polska Agencja Prasowa.

Propozycję podniesienia świadczeń poparło 109 posłów litewskiego Sejmu. Dwóch było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu.

Z podniesienia wypłat na dzieci wyraziła zadowolenie starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), posłanka Rita Tamaszuniene. Parlamentarzystka uznała je za istotną pomoc rodzinom, która „przyczynia się do zmniejszania w kraju ubóstwa”.

Jak pisaliśmy, o wprowadzenie na Litwie programu wzorowanego na polskim „500 plus” wnioskowali posłowie AWPL-ZChR. Na Litwie świadczenia te są wypłacane od 1. stycznia br. Rodzice dostają 30 euro na dziecko niezależnie od dochodów do 18. roku życia, a jeśli podopieczny uczy się – do 21 roku życia. Rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci oraz najbiedniejszym są wypłacane wyższe świadczenia – po 58,5 euro na dziecko. Od przyszłego roku będzie to 70 euro.

Rita Tamaszuniene przypomniała, że AWPL-ZChR wciąż postuluje, by wysokość litewskich świadczeń osiągnęła 120 euro, równowartość 500 złotych. „Z braku środków budżetowych Sejm postanowił jednak, że każdego roku suma ta będzie wzrastać stopniowo i w 2020 roku wyniesie 100 euro” – powiedziała PAP Tamaszuniene.

Na podwyżki świadczeń na dzieci litewski budżet przeznaczył ponad 130 mln euro. W przyszłym roku program pochłonie w sumie 350 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Na Litwie najmniej mieszkańców od czasów Chruszczowa

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litwa-podnosi-swiadczenia-na-dzieci-wzorem-500-plus/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments