Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie


Petro Poroszenko z weteranami UPA.

Zgodnie z decyzją ukraińskiego parlamentu, członkowie UPA oficjalnie otrzymują status weteranów i uprawnienia kombatanckie.

Ukraiński parlament, Werchowna Rada, nadał status weteranów osobom, które jako członkowie UPA „brali udział w walce o niepodległość Ukrainy”. Poinformowały o tym w czwartek ukraińskie media. Projekt w tej sprawie został przyjęty przez deputowanych w całości w drugim czytaniu.

W głosowaniu za przyjęciem projektu opowiedziało się 236 deputowanych (przede wszystkim z Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego i Partii Radykalnej Ołeha Laszki, a także Batkiwszczyny), 14 było przeciw (z Bloku Opozycyjnego), a 3 wstrzymało się od głosu. 72 ukraińskich deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Według projektu ustawy, na dzień 23 maja br. żyło jeszcze 1201 osób, którzy należeli do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, organizacji odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zaznaczano, że do tej pory nie mieli oni statusu weteranów, ani też „odpowiedniego wsparcia ze strony państwa”, choć takowe posiadali weterani Armii Czerwonej i sowieckich służb.

Po wejściu ustawy w życie, upowcy będą mieć prawo do takich samych państwowych gwarancji socjalnych, kombatanckich, jak uczestnicy działań bojowych.

Do tej pory, weterani UPA otrzymywali gratyfikacje socjalne ze strony władz samorządowych, przede wszystkim na zachodzie Ukrainy.

Przeczytaj: Ukraina: we Lwowie weterani UPA dostaną specjalne zapomogi
Czytaj również: Łuck: Weterani OUN-UPA będą jeździć za darmo

Przypomnijmy, że kierowany przez Wołodymyra Wiatrowycza ukraiński Instytut Pamięci Narodowej już w październiku 2014 roku wezwał do nadania członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii uprawnień kombatanckich.

Działalność UPA spełnia kryteria ruchu narodowo-wyzwoleńczego – różnorodne formy działalności organizacji i poszczególnych osób skierowane na odrodzenie państwowej niezależności narodu ukraińskiego. Dlatego jej weterani, jak i uczestnicy analogicznych formacji w Polsce i krajach nadbałtyckich, mieliby otrzymać od państwa ukraińskiego status uczestników ruchu narodowo-wyzwoleńczego – pisał wówczas UIPN.

Wjatrowycz jest członkiem ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, działającego pod egidą MSZ Polski i Ukrainy.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-parlament-przyznal-czlonkom-upa-uprawnienia-kombatanckie/
Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments