Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

We Lwowie nocą próbowano rozbić pudła, w których Ukraińcy zamknęli lwy na Cmentarzu OrlątW nocy z wtorku na środę próbowano rozbić pudła przykrywające posągi lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Przedstawiciele władz miasta i ukraińskie media mówią o „kolejnej prowokacji”. Sprawą zajęły się ukraińskie służby.

O sprawie poinformował w środę rano na portalu społecznościowym wicemer Lwowa ds. rozwoju Andrij Moskalenko, pisząc o „kolejnej próbie prowokacji na Łyczakowie”. W analogiczny sposób informują o tym media na Ukrainie, m.in. portal Zaxid.net.

Jak poinformował Moskalenko, około godziny 2 w nocy nieznane osoby próbowały rozbić pudła z płyt wiórowych przykrywające posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Nigdzie nie sprecyzowano, czy skrzynie tylko uszkodzono, czy też rozbito całkowicie. Moskalenko zaznaczył jednak, że „do rana konstrukcje już zostały odnowione”.

Sprawą już zajęła się ukraińska policja, a także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, które natychmiast wezwano na miejsce.

„Biorąc pod uwagę systematyczny charakter prowokacji, Rada Miasta Lwowa domaga się od organów ścigania efektywnych działań w sprawie śledztwa i niedopuszczenia do dalszych prowokacji” – podkreślił Moskalenko.

Wcześniej jako „prowokacje” strona ukraińska przedstawiała też m.in. upamiętnianie przez polskich kibiców i studentów 100. rocznicy obrony i wyzwolenia Lwowa na Cmentarzu Łyczakowskim, w tym poprzez odpalanie rac.

Czytaj także: Polskie Radio nazwało akcję polskich kibiców na Cmentarzu Orląt „prowokacją”

W lipcu tego roku grupa młodych Polaków zaczęła rozbijać pudła z płyt wiórowych, którymi ukraińska administracja zabudowała pomniki dwóch lwów stojące na cokołach dawnej głównej bramy Cmentarza Obrońców Lwowa. Gdy zaczęła interweniować ochrona, mężczyźni rozbiegli się. Przejeżdżający ulicą obok patrol ukraińskiej policji zatrzymał jednego z Polaków, który „po polsku oświadczył, że zdecydował się >>uwolnić lwy<<”. Sąd uznał go winnnym „drobnego chuligaństwa” i nałożył na niego grzywnę w wysokości 85 hrywien (ok. 12 złotych). Polak musi także zapłacić koszty sądowe w wysokości 340 hrywien (ok. 47 złotych).

Jak informowaliśmy, w październiku br. Lwowska Rada Obwodowa w przyjętym dokumencie zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy deputowani uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzą, że ustawiono je niezgodnie z prawem. Niedługo potem w sprawie wypowiedział się ukraiński wicepremier Pawło Rozenko, który uważa, że sytuacja wokół posągów lwów to wynik naruszenia obowiązującego na Ukrainie prawa. Sugerował też, że nie będzie ingerował w przypadku ewentualnej decyzji lwowskiego samorządu o usunięciu posągów, podobnie jak Międzyresortowa Komisja ds. Upamiętnień.

Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz skrytykował ukraińską skrajnie nacjonalistyczną partię Korpus Narodowy za stanowisko, w którym lwowskie struktury tej partii opowiedziały się za pozostawieniem rzeźb lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Przy okazji po raz kolejny uciekł się do kłamstw i manipulacji. Wcześniej Wjatrowycz udzielił wywiadu portalowi PolUkr, w którym m.in. wezwał władze Lwowa do usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Obrońców Lwowa.

PRZECZYTAJ: Żurawski vel Grajewski chwali Ukraińców za aresztowanie i ukaranie polskich studentów

Posągi dwóch lwów, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis „Zawsze wierny” a drugi godło Polski i napis „Tobie Polsko”, strzegły wejścia na Cmentarz Obrońców Lwowa (popularnie nazywany Cmentarzem Orląt” od początku jego założenia. W 1971 roku sowieckie władze zabrały posągi lwów z cmentarza, usunęły z tarcz polskie inskrypcje i ustawiły rzeźby w dwóch różnych miejscach Lwowa. Posągi wróciły na swoje miejsce w grudniu 2015 roku dzięki staraniom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W miejscach, gdzie dotychczas stały oryginalne lwy, ustawiono ich kopie. Do czasu konserwacji zaplanowanej na wiosnę 2016 roku oryginalne posągi umieszczono w drewnianych pudłach. Do konserwacji jednak do tej pory nie doszło, ponieważ władze obwodu zwróciły się do policji o sprawdzenie, czy przeniesienie odbyło się legalnie i nie ma „charakteru antyukraińskiego”.

PRZECZYTAJ: Szeremeta: Usunąć lwy z Cmentarza Orląt, to symbol okupacji [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-noca-probowano-rozbic-pudla-w-ktorych-ukraincy-zamkneli-lwy-na-cmentarzu-orlat/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments