Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Samorząd Wilna poszukuje krewnych osób pochowanych na Starej Rossie

miasta Wilna, za pośrednictwem Ambasady RP w Wilnie, zwraca się z apelem, do krewnych osób pochowanych na cmentarzu na Starej Rossie i znajdujących się na liście, która jest dostępna w tekście poniżej, o kontakt w celu wyrażenia formalnej zgody na renowację nagrobków. Osoby, które podejrzewają, że na liście mogą znajdować się groby ich bliskich proszone są o kontakt z urzędnikami samorządu stołecznego.

W 2018 roku rozpoczęła się kompleksowa cmentarza na Starej Rossie. Projekt przewiduje m.in. renowację prawie 350 nagrobków, z których 141 to zabytki dziedzictwa kulturowego. Prace mają się zakończyć do 2020 roku. Lista nagrobków objętych pracami renowacyjnymi znajduje się tutaj: LISTA_GROBOW_ROSSA

Samorząd miasta Wilna, za pośrednictwem Ambasady RP w Wilnie, zwraca się z apelem do krewnych osób pochowanych na cmentarzu na Starej Rossie i znajdujących się na liście o kontakt w celu wyrażenia formalnej zgody na renowację nagrobków. Wielu krewnych osób, które spoczęły na Rossie, opuściło po II wojnie światowej i zamieszkuje obecnie w Polsce lub w innych państwach na różnych kontynentach.

Na prośbę Administracji Samorządu Miasta Wilna, publikuje wykaz nagrobków, które w najbliższym czasie mają być poddane renowacji. Spis został przetłumaczony przez ambasadę na i uzupełniony o dodatkowe dane na podstawie dostępnych źródeł. „Państwa uwagę, że w wielu przypadkach, szczególnie nazwisk odczytywanych bezpośrednio z nagrobków, mogły one ulec zniekształceniu” – zaznacza RP.

Osoby, które podejrzewają, że w spisie mogą znajdować się groby ich bliskich proszone są o kontakt z urzędnikami samorządu stołecznego:

kierownik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Pan Darius Daunoras, tel. +370 5 211 2637, e-mail: darius.daunoras@vilnius.lt;
kierownik Podwydziału Gospodarki Komunalnej Wydziału Porządkowania Miasta i Ochrony Środowiska w Departamencie Gospodarki Miejskiej i Transportu Pani Judita Nauckuvienė, tel. +370 5 211 2138, e-mail: judita.nauckuviene@vilnius.lt.

Osoby, chcące wyrazić zgodę na renowację grobu swoich krewnych każdorazowo powinny wypełnić załączony formularz (dostępny w j. polskim i j. angielskim), do którego należałoby dołączyć potwierdzające pokrewieństwo.

https://kresy24.pl/samorzad-wilna-poszukuje-krewnych-osob-pochowanych-na-starej-rossie/

Tags: lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments