Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Antyimigracyjna partia z sukcesem w wyborach regionalnych w HiszpaniiWysuwająca antyimigracyjne hasła partia Vox zdobyła dwucyfrowe poparcie wyborców w Andaluzji mimo, że praktycznie nie istniała wcześniej w sondażach.

Położona na południu Hiszpanii Andaluzja jest jej najludniejszym regionem. Wybory wygrała w nim Socjalistyczna Partia Robotnicza Hiszpanii (PSOE), jednak poparcie na poziomie 28% to najsłabszy wynik partii w Andaluzji do dekad. Socjaliści rządzą nim od 36 lat. Drugie miejsce zajęła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), którą poparło prawie 21% głosujących. Ona również poniosła znaczne straty. Trzecie miejsce zajęli centrowi Ciudadanos z poparciem, która uzyskała ponad 16% głosów. Do regionalnego parlamentu swoich przedstawicieli wprowadzi jeszcze koalicja radykalniejszych organizacji lewicowych zgrupowana wokół Podemos, na którą zagłosowało. Wyniki tej koalicji i PSOE oznaczają, że lewicowcy nie zdobyli w z andaluzyjskim parlamencie większości.

Do parlamentu tego wejdą jeszcze przedstawiciele partii Vox, której sondaże dawały przed wyborami marginalne poparcie na poziomie 1-2%. Tymczasem zdobyła ona prawie 11%. I właśnie według komentatorów właśnie ona jest największym zwycięzcą wyborów w kraju w którym na scenie politycznej nie było do tej pory partii o antyimigracyjnych postulatach. Zachodnie media głównego nurtu określają ją mianem „skrajnie prawicowej”, a komentator telewizji France24 określił jako „bezpośrednie zagrożenie”.

W andaluzyjskim parlamencie PSOE będzie miało 33 mandaty, PP 27, Ciudadanos 20, koalicja wokół Podemos 17, a Vox 12.

Vox istnieje od pięciu lat. Jej lider Santiago Abascala działał wcześniej w młodzieżówce PP. Partia promuje konserwatywne poglądy w dziedzinie prawa rodzinnego. Opowiada się między innymi za zakazem aborcji oraz zniesieniem związków homoseksualistów. Występuje też przeciw regionalnym separatyzmom i wzywa wręcz do ograniczenia autonomii regionów. Jednak głównym tematem w wystąpieniach działaczy Vox jest kwestia imigracji. Po dojściu do władzy w Madrycie PSOE Hiszpania stała się główną drogą przenikania nielegalnych migrantów z Afryki, szczególnie po zaostrzeniu polityki migracyjnej przez Włochy. Trafiają oni właśnie do Andaluzji, która jest najbardziej wysuniętym na południe regionem Hiszpanii. W regionie doliczono się 53 tys. nielegalnych imigrantów.

VoX pozostaje też sceptyczna wobec Unii Europejskiej. Gratulacje dla Abascali przekazała już Marine Le Pen, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego (dawnego Frontu Narodowego).

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/antyimigracyjna-partia-z-sukcesem-w-wyborach-regionalnych-w-hiszpanii/
Tags: espagne, le proche-orient, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments