Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa: premier zdymisjonował trzech ministrówPremier Litwy Saulius Skvernelis zdymisjonował w poniedziałek ministrów oświaty i nauki, kultury oraz środowiska. – podał portal L24.lt.

O zmianach w rządzie poinformował w poniedziałek szef litewskiego rządu. Stanowiska stracą minister środowiska Kęstutis Navickas, minister oświaty i nauki Jurgita Petrauskienė oraz minister kultury Liana Ruokytė- Jonsson.

Premier Saulius Skvernelis poinformował, że są kwestie, które należy naprawić i nie dotyczy to tylko litewskiej oświaty, w której trwa strajk nauczycieli.

O ile dymisja ministra oświaty i nauki mogła być spodziewana w związku ze strajkiem nauczycieli, to pozostała dwójka ministrów została zaskoczona dymisjami. Minister oświaty i nauki Jurgita Petrauskienė powiedziała, że nie rozważała rezygnacji z pełnionej funkcji.

Premier Skvernelis powiedział, że nie ma na razie kandydatów na miejsca zwolnione w rządzie. Ma ich przedstawić w środę prezydent Grybauskaite. Skvernelis tłumaczył, że zmiany w rządzie mają dać pozytywny impuls w resortach.

W piątek dymisję ministra oświaty zasugerowała prezydent Litwy. „Zwarcie między rządem a związkami zawodowymi nauczycieli trwa zbyt długo, a sytuacja wymyka się spod kontroli. Rząd i związki zawodowe muszą zapewnić dzieciom możliwość powrotu do szkoły. W obecnych okolicznościach dalsza praca ministra budzi wątpliwości” – powiedziała Grybauskaite agencji BNS oskarżając przy tym ministra o aroganckie podejście do nauczycieli.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd PiS chce decydować o polskiej edukacji na Litwie ponad głowami tamtejszych Polaków

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litwa-premier-zdymisjonowal-trzech-ministrow/
Tags: lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments