Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Papież wypowiedział się na temat homoseksualistów wśród duchowieństwaMężczyźni z zakorzenionymi tendencjami homoseksualnymi nie powinni być dopuszczani święceń kapłańskich lub zakonnych, a aktywni homoseksualnie księża zamiast prowadzić podwójne życie powinni zrezygnować z kapłaństwa – powiedział papież Franciszek w wywiadzie-rzece, który ma być wydany w formie książkowej w tym tygodniu.

Jak napisał w niedzielę Reuters, w wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu księdzu Fernando Prado pt. „Siła powołania” Franciszek omówił wyzwania związane z byciem współcześnie księdzem lub osobą zakonną. Papież nazwał homoseksualizm w Kościele „czymś, co mnie martwi”.

Według Franciszka „sprawa homoseksualizmu jest poważną sprawą” a osoby odpowiedzialne za kształcenie kandydatów do kapłaństwa powinny być pewne, że są oni „po ludzku i emocjonalnie dojrzali”, zanim zostaną wyświęceni. Dotyczy to także kobiet, które chcą zostać siostrami zakonnymi.

W życiu księży i osób zakonnych „nie ma na to miejsca”, mówił papież dodając, że podczas wyboru kandydatów do życia konsekrowanego Kościół musi być „wymagający”.

„Z tego powodu Kościół apeluje, by osoby z tą zakorzenioną tendencją nie były przyjmowane do posługi lub do życia konsekrowanego” – mówił.

Franciszek radził duchownym, którzy mają homoseksualne tendencje, by zachowywali celibat. W przeciwnym wypadku powinni opuścić stan duchowny. „Jest lepiej, by opuścili stan kapłański lub życie konsekrowane niż żyli podwójnym życiem” – uważa papież.

Jak pisze Reuters, wywiad został udzielony w połowie sierpnia br., krótko przed tym, jak emerytowany arcybiskup Carlo Maria Vigano oskarżył Franciszka o ignorowanie doniesień o skandalach homoseksualnych w Kościele w USA.

PRZECZYTAJ: Były nuncjusz oskarżył Franciszka o ignorowanie doniesień o aferach seksualnych w Kościele

https://kresy.pl/wydarzenia/religia/papiez-wypowiedzial-sie-na-temat-homoseksualistow-wsrod-duchowienstwa/
Tags: vatican, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments