Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Francji będzie rozmawiał z „żółtymi kamizelkami”


Macron podczas spotkania z funkcjonariuszami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron osobiście oglądał w niedzielę zniszczenia powstałe podczas wczorajszych zamieszek we francuskiej stolicy. Poprowadził również spotkanie kryzysowe, które skończyło się wezwaniem do dalszych rozmów z ruchem „żółtych kamizelek”, który od dwóch tygodni organizuje we Francji antyrządowe protesty. – pisze agencja AFP.

Macron oglądał zniszczenia Łuku Triumfalnego, gdzie uszkodzono rzeźbę Marianny-symbolu Francji a także spalone samochody i splądrowane sklepy. Został przy tym wybuczany przez gapiów. Spotkał się również z policjantami, których chwalił za postawę podczas zamieszek.

Francuski prezydent odbył później naradę z szefem rządu, ministrem spraw wewnętrznych a także szefami służb specjalnych zastanawiając się nad odpowiedzią na eskalację ulicznej przemocy, która wstrząsnęła Francją. Władze nie zdecydowały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a premier  Edouard Philippe został poproszony o spotkanie z liderami protestów i partii politycznych w celu pokazania „stałej woli dialogu”.

Jak przypomniała AFP, z reprezentantami „żółtych kamizelek” spotkał się w ubiegłym tygodniu minister środowiska Francois de Rugy, lecz nie przyniosło to efektu.

Według francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w sobotę w antyrządowych demonstracjach w całym kraju wzięło udział około 136 tys. osób. Większość demonstracji była pokojowa. Do największych starć doszło w Paryżu, gdzie rannych zostało 133 osoby, w tym 23 policjantów a 378 osób aresztowano. Zanotowano prawie 190 pożarów. W całym kraju obrażenia odniosły 263 osoby. W wyniku wypadków związanych z zamieszkami zginęły 3 osoby.

Media informowały też, że w Paryżu dochodziło do grabieży i rabunków, m.in. sklepów. Odpowiadały za to jednak młodzieżowe bandy z imigranckich gett. Ich członkowie pozakładali żółte kamizelki, by nie można ich było odróżnić od reszty protestujących i uzbrojeni w kije i metalowe pręty atakowali sklepy i agencje bankowe. Według agencji AFP pod „żółte kamizelki” podszywają się również aktywiści organizacji anarchistycznych i „skrajnie prawicowych”. Zwracano jednocześnie uwagę, że znaczna część demonstrantów to biali Francuzi w wieku około 40 lat i starsi.

Tzw. ruch żółtych kamizelek protestuje przeciwko rosnącym cenom paliwa i polityce prezydenta Emmanuela Macrona.

PRZECZYTAJ: Żółte kamizelki rewolucjonizują Francję

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/macron-gotow-do-rozmow-z-zoltymi-kamizelkami/
Tags: france, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments