Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Tbilisi demonstrowano przeciw wynikowi wyborów prezydenckichUltimatum postawionym gruzińskim władzom zakończyła się demonstracja opozycji w centrum Tbilisi. Władze dostały czas do 16. grudnia na „wyjście z politycznego kryzysu” i anulowanie wyników wyborów prezydenckich.

Według różnych ocen od kilku tysięcy do 25. tysięcy Gruzinów zebrało się w niedzielę przed gruzińskim parlamentem na prospekcie Rustawelego w Tbilisi, by protestować przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich.

Jak pisaliśmy, w środę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Gruzji zwyciężyła Salome Zurabiszwili – powiązana z obecnie rządzącą partią „Gruzińskie Marzenie”, ale formalnie startująca jako kandydatka niezależna. Według oficjalnych danych uzyskała ona 59,5 proc. głosów. Jej kontrkandydat – Grigol Waszadze z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego dostał 40,5 proc. głosów.

Do dzisiejszej demonstracji wezwał właśnie Waszadze, według którego zakończone przed kilkoma dniami wybory prezydenckie zostały sfałszowane przez władze i w Gruzji „nie ma prezydenta od 28 listopada”. Na wiecu w Tbilisi wystąpił on, inni liderzy opozycji a także za pomocą wideołącza Micheil Saakaszwili, zaocznie skazany w Gruzji na karę więzienia, obecnie przebywający w Holandii. Saakaszwili wyraził gotowość powrotu do Gruzji, jeśli „zostanie wezwany” przez protestujących.

>

Waszadze zapowiedział, że prawnicy jego ugrupowania zaskarżą wynik wyborów do sądu i zażądają jego anulowania. Wezwał także władze do utworzenia wspólnie z opozycją roboczej grupy, która miałaby zająć się przeprowadzeniem „dochodzenia” w sprawie wyborów. Termin tego ultimatum upływa 16. grudnia, tuż przed inauguracją kadencji nowej prezydent. Kolejne kroki opozycja uzależniła od odpowiedzi władz.

Przypomnijmy, że gruzińska policja zatrzymała w niedzielę 5 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Gruzji w związku z dzisiejszą demonstracją. U jednego z nich znaleziono nielegalną broń.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/w-tbilisi-demonstrowano-przeciw-wynikowi-wyborow-prezydenckich/
Tags: géorgie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments