Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

12 rannych policjantów, 74 osoby zatrzymane – bilans wczorajszych zamieszek w Brukseli

Kolebka europejskości. Stolica Unii. Nas Polaków próbują pouczać o tym jak ma wyglądać demokracja, gdy u nich protesty, czy to we Francji czy to w Belgii są krwawo tłumione.Dwunastu rannych policjantów, 74 osoby aresztowane, kilka spalonych samochodów – to bilans wczorajszych protestów w Brukseli przeciwko podwyżkom cen paliw. Belgijski minister spraw wewnętrznych zapowiedział, że dziś policja też będzie zmobilizowana.

"Protest" tak zwanych żółtych kamizelek przeniósł się z Francji do Belgii. Szef MSW Jan Jambon, powiedział że w związku z zapowiadanymi na dziś protestami we Francji, siły policyjne w belgijskiej stolicy pozostają w gotowości. Kontynuowane będą też zatrzymania agresywnych osób po piątkowych protestach.

– Osoby, które zostały zatrzymane, usłyszą w sobotę zarzuty. Protestować można, ale niedopuszczalne są ataki na policjantów. A ci, którzy dopuścili się aktów agresji i jeszcze nie zostali zatrzymani nie mogą czuć się spokojnie. Mamy nagrania z kamer i zeznania – powiedział telewizji VRT szef belgijskiego MSW.

Piątkowa manifestacja do pewnego momentu przebiegała spokojnie, ale później demonstranci zaczęli blokować tunele w mieście, wywracać policyjne samochody i podpalać je. Protestujący obrzucili też kamieniami siedzibę premiera i domagali się jego ustąpienia.

Do podobnych incydentów doszło miniony w weekend we Francji, gdzie „żółte kamizeli” protestowały przeciwko podwyżce podatków we Francji, które Macron tłumaczy koniecznością redukcji globalnego ocieplenia.

https://www.magnapolonia.org/12-rannych-policjantow-74-osoby-zatrzymane-bilans-wczorajszego-protestu-zoltych-kamizelek-w-brukseli/?fbclid=IwAR3dhtvhR54UZH5RpJs6cn1BqAjTyJuNfo6MjkVnWZVB_btFGdbblxZW1is

Tags: belgique, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments