Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Orban: jesteśmy po stronie Ukrainy w jej konflikcie z Rosją, choć w Kijowie jest antywęgierski rządPremier Węgier Viktor Orban powiedział, że Węgry opowiadają się po stronie Ukrainy w jej konflikcie z Rosją, choć w Kijowie jest obecnie „antywęgierski rząd”.

W piątek podczas wizyty w Pradze, premier Węgier Viktor Orban był pytany m.in. o stanowisku Węgier ws. konfliktu na linii Kijów-Moskwa, w związku z pogorszeniem sytuacji w wyniku incydentu kerczeńskiego.

– Stanowisko Węgier jest jasne, jesteśmy proukraińskim rządem, więc stoimy po stronie Ukrainy – powiedział Orban. Pokreślił jednak, że „na Węgrzech jest proukraiński rząd, podczas gdy na Ukrainie jest antywęgierski rząd”. – Mimo tego, nie zmieniliśmy naszego stanowiska i będziemy stać po stronie Ukrainy w tym konflikcie.

Po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów i wprowadzeniu stanu wojennego na części ukraińskiego terytorium, szef MSZ Węgier Peter Szijjarto zaznaczył, że w interesie Węgier jest, by „w krajach, w których żyje wielu Węgrów” panował pokój. Szijjártó zapewnił, że w związku z sytuacją na Ukrainie rząd pozostaje w stałym kontakcie z Towarzystwem Węgierskiej Kultury Zakarpacia, czyli główną organizacją mniejszości węgierskiej w tym kraju. Zaznaczył, że bezpieczeństwo zakarpackich Węgrów jest dla węgierskiego rządu szczególnie ważne.

Czytaj więcej: MSZ Węgier o sytuacji na Ukrainie: bezpieczeństwo zakarpackich Węgrów jest dla nas szczególnie ważne

Wcześniej po rozmowach ze stroną ukraińską szef MSZ Węgier powiedział, że Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina. „Nie ma żadnego postępu ws. praw Węgrów na Ukrainie” – mówił Szijjarto.

Orban skrytykował też pakt ONZ na rzecz migracji. Powiedział, że porozumienie Global Compact dotyczące polityki migracyjnej jest wadliwe i każdy kto je podpisuje przedstawia poważne ryzyko dla swoich obywateli. Zdaniem węgierskiego premiera, porozumienie to nie zmniejszy imigracji, lecz będzie ją stymulować.

Czytaj także: Polska nie poprze paktu ONZ na rzecz migracji

Parę tygodni temu Orban oświadczył, że porozumienie z obecnymi władzami Ukrainy nie jest możliwe. Powiedział, że Budapeszt jest już w kontakcie z potencjalnymi zwycięzcami ukraińskich wyborów i stara się dyskutować o niezbędnych zmianach, które mogą być dokonane po zmianie ukraińskiego rządu. Według Orbana „Ukraina wciąż może powrócić na ścieżkę przyjaźni lub strategicznego partnerstwa z Węgrami”. Węgierski przywódca wskazał, że to jedyny sposób, w który Ukraina może zmierzać do NATO i UE.

Przeczytaj: Piekło odciął się od stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy

https://kresy.pl/wydarzenia/orban-jestesmy-po-stronie-ukrainy-w-jej-konflikcie-z-rosja-choc-w-kijowie-jest-antywegierski-rzad/
Tags: empire du mal, hongrie, occupation par les russes, politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments