Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef MSZ jedzie na UkrainęPolskie MSZ podkreśla, że „będzie to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych państw członkowskich UE na Ukrainie od czasu wybuchu kryzysu związanego z agresywnymi działaniami  Rosji na Morzu Azowskim”.

W czwartek polskie MSZ poinformowało, że dziś z dwudniową wizytą na Ukrainę udaje się szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Według informacji MSZ, minister spotka się z przedstawicielami władz Ukrainy, w tym z ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem.

„Podczas wizyty zostaną omówione zagadnienia z obszaru dwustronnej współpracy politycznej oraz kwestie związane z niedawnymi wydarzeniami na Morzu Azowskim” – informuje MSZ. Rsort ten podkreśla, że „będzie to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych państw członkowskich UE na Ukrainie od czasu wybuchu kryzysu związanego z agresywnymi działaniami  Rosji na Morzu Azowskim”.

Ponadto, minister Czaputowicz złoży wieńce na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni, na którym spoczywają szczątki Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, a także pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Przeczytaj: Czaputowicz liczy na dialog z Kijowem ws. lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich

Podczas wizyty na Ukrainie szef MSZ wręczy też nagrodę „Pro Dignitate Humana” przedstawicielom rodziny Ołeha Sencowa, „przyznaną za jego walkę o zwolnienie obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach”. Czaputowicz weźmie także udział w posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa w Kijowie.

Przeczytaj: Ukraiński dziennikarz i szef Forum Partnerstwa: miliony Ukraińców zmienią Polskę w kraj wielonarodowy

Według oficjalnych informacji, brak jakichkolwiek wzmianek, by wizyta szefa MSZ na Ukrainie uwzględniała upamiętnienie Orląt Lwowskich z okazji 100. rocznicy obrony i wyzwolenia Lwowa, czy sprawę polskich studentów zatrzymanych i przetrzymywanych we Lwowie za próbę upamiętnienia 100. rocznicy wyzwolenia Lwowa. Grozi im do 4 lat więzienia.

Przeczytaj: Polscy studenci przetrzymywani we Lwowie. Poseł apeluje do MSZ
Czytaj również: Prezydent Duda upamiętnia ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie, o rocznicy wyzwolenia Lwowa milczy

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-jedzie-na-ukraine/
Tags: politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments