Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Minister kultury i wicepremier Polski na Litwie. „Wymiana kulturalna to najlepszy klucz do serc ludz

Wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Piotr wspólnie z premierem Sauliusem Skvernelisem wzięli udział w otarciu wystawy „Litwo, Ojczyzno moja… Adam i jego poemat Pan Tadeusz” w Pałacu Władców w Wilnie.

„Wystawa „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” jest szczególnym projektem, mającym na celu uaktualnienie więzi historycznych i kulturowych, podkreślenie wspólnego dziedzictwa Litwy i Polski, które w 2018 roku obchodzą 100-lecie odrodzenia państwowości. „Pan Tadeusz” jest najbardziej wyrazistym odzwierciedleniem epoki dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a zarazem spójnikiem łączącym to nieistniejące państwo z teraźniejszymi, powstałymi na początku wieku XX – Litwą, Polską, Ukrainą i Białorusią. Dlatego projekt, którego treść prowokuje do przemyślenia pojęć państwowości, tożsamości i pochodzenia, doskonale sprawdzi się w roku jubileuszowym, a wystawa pozwoli godnie go zaprezentować. Ekspozycja jest zaplanowana w Centrum Wstaw Czasowych Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Przestrzeń ekspozycyjna to ok. 500 m kw. Wystawa przedstawia ponad 250 unikalnych i typologicznie różnych eksponatów ze zbiorów około 30 instytucji Polski i Litwy (muzeów, bibliotek, archiwów, prywatnych kolekcji itp.). Po raz pierwszy na Litwie zostanie zaprezentowany rękopis „Pana Tadeusza”. Wystawę Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz uzupełnia szeroka oferta wydarzeń towarzyszących – kulturalnych, naukowych oraz edukacyjnych.” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wcześniej Piotr Gliński odwiedził także , gdzie złożył kwiaty pod Mauzoleum Matki I Serca Syna. Oddał również hołd ofiarom rzezi w Ponarach.

Na Rossie poruszył temat problemów z renowacją metropolii. – Jesteśmy świadomi, że są pewne problemy. Wykonawca nie spełnia wszelkich wymogów konserwatorskich – powiedział dziennikarzom wicepremier. Poinformował, że „w związku z tym na początku grudnia przyjeżdżają specjaliści z Polski, którzy z litewskimi specjalistami i lokalnymi władzami będą podejmować odpowiednie decyzje”.

Wicepremier wskazał, że „sygnały o tym, że nie jest tak, jak być powinno, docierały do nas”, podkreślił jednak, że „jest przyjazne podejście władz Litwy do tego, żeby ewentualnie usprawnić te wszystkie prace, jeżeli nie spełniają standardów”.

Od pół roku trwa kompleksowa renowacja najstarszej części Rossy. Prace na sumę ponad 2 mln euro z funduszy samorządu wileńskiego i unijnych wykonują spółki Litcon i Ekstra statyba, które wygrały przetarg.

Do 2020 roku ma być odrestaurowanych sześć kaplic, 341 nagrobków, z których 141 znajduje się na liście zabytków. Przewidziane jest uporządkowanie alejek o powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych, umocnienie skarp, odnowienie frontowej części ogrodzenia i głównego wejścia na cmentarz. Przewidziano też zainstalowanie oświetlenia na cmentarzu i ustawienie kamer monitoringu.

Przed kilkoma miesiącami Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zwrócił uwagę, że wykonawcy prac, którymi są firmy budowlane, popełniają wiele błędów przy renowacji pomników. Jak wskazuje prezes Komitetu Dariusz Żybort, „wykonawca nie ma specjalisty w dziedzinie restauracji zabytków, który nadzorowałby prace nad pomnikami”.

Piotr Gliński zaznaczył, że „jest bardzo ważnym miejscem dla polskiej historii, polskiego dziedzictwa” i podziękował „naszym strażnikom pamięci, którzy bardzo pieczołowicie pilnują tych miejsc i renowacji”.

W ambasadzie RP w Wilnie wicepremier wręczył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018 w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, brązowy „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Witając gości Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska podkreśliła, że to szczególna uroczystość. ,-Pierwszy raz w placówce dyplomatycznej Rzeczpospolita honoruje osoby zasłużone dla współpracy polsko-litewskiej i odbywa się to w nowo otwartej Ambasadzie, w Pałacu Paców – powiedziała. O laureatach i ich dziełach czytaj więcej tutaj.

https://kresy24.pl/minister-kultury-i-wicepremier-polski-na-litwie-wymiana-kulturalna-to-najlepszy-klucz-do-serc-ludzi/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments