Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rosyjskie systemy przeciwokrętowe Bał w drodze do Kerczu. Kolejny dywizjon S-400 trafi na KrymRosjanie przerzucają w rejon Kerczu rakietowe systemy obrony wybrzeża Bał i zapowiadają, że niebawem na Krym trafi kolejny dywizjon systemów przeciwlotniczych S-400 Triumf.

We wtorek w sieci opublikowano nagranie, na którym widać mobilne nadbrzeżne systemy rakietowe Bał, przemieszczające się szosą na Krymie. Według dostępnych informacji, podążały one z Sewastopolu w stronę Kerczu. Nagranie to opublikowały też rosyjskie media, potwierdzając, że wykonano je na Krymie i że pokazywały one przerzucanie najnowszych przeciwokrętowych systemy Bał z wyposażenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

O rozlokowywaniu przez Rosjan systemów Bał-E na Krymie informowaliśmy już w maju 2015 roku.

Bal-E to system mobilny oparty na platformie MAZ 7930, wykorzystujący zasadniczo pociski przeciwokrętowe Ch-35 Uran, umieszczone w ośmiu bądź czterech kontenerach. Służy przede wszystkim do obrony baz morskich, obiektów lądowych i wybrzeża, a także kontroli wód terytorialnych. Zasięg pocisków Ch-35 wynosi zasadniczo 130 km, w przypadku nowszych wersji ma on wynosić do 260 km.

Według rosyjskich mediów, rakiety Ch-35 potrafią niszczyć okręty o wyporności do 5 tys. ton, co oznacza, że są w stanie zniszczyć każdy okręt ukraiński.

W środę służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały, że na Krymie zostanie rozlokowany dodatkowy dywizjon systemów rakietowych ziemia-powietrze S-400. Rozpoczęto już przygotowania do transportu kolejowego tych systemów do stałej rosyjskiej bazy wojskowej. Będzie to już czwarty dywizjon przeciwlotniczy S-400 Triumf, jaki Rosja rozmieszcza na Półwyspie Krymskim.

Jak poinformowano, nowy system w niedalekiej przyszłości wejdzie do służby, zastępując poprzednie systemy obrony powietrznej. Według agencji Tass, systemy S-400 mogą przechwytywać i niszczyć cele na dystansie do 400 km, lecące na wysokości nawet 30 km. Ich zadaniem jest niszczenie samolotów przeciwnika, a także rakiet manewrujących i balistycznych. Może zostać użyty także przeciwko instalacjom naziemnym.

We wrześniu br. informowaliśmy, że kolejny, trzeci już dywizjon systemów przeciwlotniczych S-400 Triumf został rozlokowany na Krymie w rejonie Eupatorii i osiągnął gotowość bojową. Do tamtego czasu na Krymie działały już dwa analogiczne systemy: w rejonie Teodozji (od stycznia 2017 roku) i w rejonie Sewastopolu (od stycznia tego roku). Według cytowanego wówczas przez RIA Nowosti źródła zadaniem drugiego dywizjonu systemu S-400 ma być „zawczasu wykryć i w miarę możliwości zniszczyć zagrażające Krymowi obiekty powietrzne ze strony Ukrainy”.

https://kresy.pl/wydarzenia/rosyjskie-systemy-przeciwokretowe-bal-w-drodze-do-kerczu-kolejny-dywizjon-s-400-trafi-na-krym-video/
Tags: empire du mal, occupation par les russes, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments