Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wrocław: Kresowianie protestują przeciw upamiętnieniu abp. SzeptyckiegoŚrodowiska kresowe protestują przeciwko upamiętnieniu abp. Andrzeja Szeptyckiego, którego pamiątkową tablicę odsłonięto w gmachu rektoratu Uniwersytetu Wrocławskiego. Trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. jej usunięcia. Zdaniem Stanisława Srokowskiego „to tablica hańby”.

Do rektora Uniwersytetu Wrocławskiego napisano petycję, w której wyrażono stanowczy protest wobec umieszczenia w gmachu tej uczelni „kłamliwej tablicy upamiętniającej postać Andrzeja Szeptyckiego”.

„Pretekstem, uzasadniającym takie oddanie czci metropolicie lwowskiemu i halickiemu obrządku bizantyjsko-ukraińskiego z lat 1900-1944, miały być lata 1884–1886, w których późniejszy arcybiskup studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym też w roku 1888 obronił doktorat. Fakty te stanowią wątki dziejów miasta i uczelni, stąd oczywiście nie należy ich usuwać ze zbiorowej pamięci. Zwracamy jednak uwagę na tradycję, zgodnie z którą historyczne postacie, zhańbione udziałem w zbrodniach, nie są upamiętniane w sposób równorzędny z osobistościami o dorobku szlachetnym i pozytywnym” – podkreślono.

CZYTAJ TAKŻE: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

W treści petycji zaznaczono również, że Szeptycki pozostał obojętny na błagania biskupów rzymsko-katolickich i ormiańskich, którzy wzywali do przerwania zbrodni ludobójstwa Polaków ze strony ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Autorzy podkreślają, że „Szeptycki mianował kapelanów UPA, grekokatolickich kapłanów, którzy święcili narzędzia zbrodni a często osobiście dowodzili kolejnymi aktami przerażającego ludobójstwa”, a „grekokatoliccy księża, wyznaczani przez Andrzeja Szeptyckiego na kapłanów, w czasie mszy w swych cerkwiach odczytywali listy, zapowiadające wypełnienie rzek i jezior krwią Polaków”.

Narodowe Forum Kresowe zbiera w internecie podpisy pod petycją do rektora. Pisarz i działacz kresowy Stanisław Srokowski poinformował w rozmowie z PAP, że zebrano już około tysiąca takich podpisów. Inicjatorzy akcji mają też sygnały poparcia z zagranicy, m.in. z Francji czy USA.

„Ludzie są oburzeni, bo to jest tablica hańby i trzeba to wprost podkreślić i nazwać. Polacy zostali wypędzeni z Kresów, odbudowali Wrocław, odtworzyli ten uniwersytet z pomocą lwowskich profesorów, a teraz na tej uczelni zawisła tablica hańby upamiętniająca kolaboranta z Hitlerem i Stalinem, ukraińskiego faszystę, który nienawidził wszystkiego co polskie” – powiedział Srokowski.

Odsłonięcia tablicy dokonał odchodzący prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, w obecności władz uczelni i Cerkwi greckokatolickiej. Była to inicjatywa Dutkiewicza i władz Lwowa, miasta partnerskiego Wrocławia.

Srokowski zaznacza, że mówienie, iż abp Szeptycki to postać „tylko kontrowersyjna jest umniejszaniem zła, jakie było jego udziałem”. Przypomniał, że już w okresie międzywojennym był on jednoznacznym wrogiem polskiej państwowości, a w okresie II wojny światowej opowiedział się po stronie najeźdźców i oprawców.

„Był autorem wiernopoddańczych listów do Adolfa Hitlera, któremu gratulował militarnych sukcesów i w intencji planów wodza III Rzeszy Szeptycki odprawiał wielkie ceremonie religijne” – przypomniał pisarz.

Stanisław Srokowski jest ocaleńcem z kresowego ludobójstwa, autorem prozy osadzonej w kresowym kontekście. Scenariusz filmu „Wołyń” został oparty na jednej z jego książek.

W sprawie tablicy zapowiedziano też protesty. W najbliższą sobotę w południe pikietę na placu Uniwersyteckim we Wrocławiu zapowiedziała Brygada Dolnośląska ONR. Organizatorzy podkreślają, że jest to osoba niegodna takiego honoru jak poświęcenie tablicy pamiątkowej. Działacze ONR zapowiadają, że w trakcie protestu „zostanie przypomniana część biografii, której nie ma na tej tablicy”. O proteście informuje też Srokowski, zachęcając do udziału. Jak poinformował, pikietę organizują Dolnośląskie Media Narodowe, wspierane przez organizacje młodzieżowe, patriotyczne, wolnościowe i kresowe.

„Obserwujemy dziś rozwój plagi obstawiania Polski symboliką związaną z metropolitą Szeptyckim. Instytucje polskie, które pozwalają państwu ukraińskiemu i jego władzom, odwołującym się do ideologii banderowskiej, zawieszać jakiekolwiek gloryfikacje ukraińskie na ścianach swych budynków, dokonują czegoś na kształt samo-zborsuczenia. Dlatego mój komentarz do wrocławskiej tablicy da się ująć jednym słowem: wstyd” – komentował dla portalu Kresy.pl sprawę tablicy upamiętniającej metropolitę Szeptyckiego dr hab. Andrzej Zięba (UJ), jeden z największych znawców jego biografii.

Wcześniej głos ws. tablicy poświęconej metropolicie Szeptyckiemu zabrał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

„Dlaczego swoich tablic nie ma wielu zasłużonych Polaków, którzy w XIX i XX studiowali we Wrocławiu, a funduje się tablicę komuś, kto opowiedział się przeciwko Polsce?” – pytał ks. Isakowicz-Zaleski, przypominając „dokonania” metropolity Andrzeja Szeptyckiego.

Przeczytaj także: Chrześcijaństwo i radykalny nacjonalizm: Metropolita Szeptycki i ruch Bandery

https://kresy.pl/wydarzenia/wroclaw-kresowianie-protestuja-przeciw-upamietnieniu-abp-szeptyckiego/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments