Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sponsor Fundacji Otwarty Dialog skazany na dożywocieSąd w Kazachstanie na dożywocie skazał Muchtara Abliazowa podejrzanego o finansowanie Fundacji Otwarty Dialog za zlecenie zabójstwa.

Sąd obwodu żambylskiego w Kazachstanie uznał Abliazowa za winnego zlecenia i zorganizowania zabójstwa szefa banku BTA Jerlana Tatyszewa. 38-letni Tatyszew zginął w 2004 roku zamordowany przez Muratkana Tokmadiego. Po jego śmierci Abliazow sam zajął stanowisko szefa banku BTA. Początkowo organa ścigania uznały, że Tatyszew zginął przypadkowo, z powodu nieuważnego obchodzenia się z bronią w czasie polowania.

Abliazow został skazany in absentia. Biznesmen i były minister rządu Kazachstanu w 2009 roku zbiegł do Wielkiej Brytanii. W 2013 roku Abliazow został zatrzymany na terenie Francji na podstawie wniosku rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości. W 2015 roku sąd z Lyonie zgodził się na ekstradycję Abliazowa, ale rok później Najwyższy Sąd Administracyjny Francji unieważnił tę decyzję, uznając rosyjski wiosek o przekazania Abliazowa za „politycznie motywowany”.

To nie pierwszy wyrok wydany w Kazachstanie na Abliazowa. W czerwcu zeszłego roku oligarcha został skazany na 20 lat więzienia za defraudację pieniędzy banku BTA w kwocie 6 miliardów dolarów.

W Polsce Abliazow jest znany przede wszystkim jako główny sponsor kontrowersyjnej Fundacji Otwarty Dialog. Fundacja od 2014 roku propagowała wspieranie przez władze i społeczeństwo polskie nowych władz Ukrainy w ich konflikcie z Rosją i donbaskimi separatystami. Fundacja Otwarty Dialog organizowała wsparcie dla ukraińskiej armii i jednostek paramilitarnych, dostarczając im sprzęt, miała nawet zezwolenie na obrót bronią. Na czele Fundacji stoi obywatelka Ukrainy Ludmiła Kozłowska.

Mąż Kozłowskiej, a także szef rady Fundacji Otwarty Dialog, Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu. Władze Polski cofnęły Kozłowskiej zezwolenie na pobyt w Polsce, a nawet próbowały uniemożliwić jej wjazd na teren Unii Europejskiej. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo w sprawie finansowanie Fundacji Otwarty Dialog.

Sam Abliazow przedstawia się jako prodemokratyczny opozycjonista prześladowany przez prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Tak też jest przedstawiany na stronie internetowej Fundacji Otwarty Dialog.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Dobra Zmiana hodowała na własnej piersi Otwarty Dialog [RAPORT]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-centralna/sponsor-fundacji-otwarty-dialog-skazany-na-dozywocie/
Tags: les etats-unis, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments