Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska i cztery państwa europejskie wzywają Rosję do zwolnienia trzech ukraińskich okrętówWedług francuskiego przedstawicielstwa przy ONZ, Francja wraz z Polską i trzema innymi państwami europejskimi domaga się zwolnienia przez Rosję trzech zatrzymanych ukraińskich okrętów.

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN cytuje komunikat francuskiego przedstawicielstwa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, na którego stronie internetowej opublikowano wspólne stanowisko Francji, Polski, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii w sprawie ukraińskich okrętów zatrzymanych przez Rosjan. „Stali przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w ramach nieformalnej wymiany poglądów między członkami Rady Bezpieczeństwa, przeprowadzonego z ich inicjatywy w czasie ich wizyty w Pekinie, wyrazili poważne zaniepokojenie w związku z ostatnim zaostrzeniem sytuacji na Morzy Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej” – agencja cytuje tekst komunikatu.

Przedstawiciele pięciu państw unijnych w tym Polski „wezwali Federację Rosyjską do przywrócenia swobody żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej i stanowczo wezwali wszystkie do strony do działania z maksymalną wstrzemięźliwością dla natychmiastowego zmniejszenia zaostrzenia sytuacji”. W ramach tego dyplomaci pięciu państw stawiają Moskwie warunek – „zatrzymani ukraińscy marynarze powinni być uwolnieni, a zajęte okręty zwrócone”.

Przedstawiciele Polski, Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii zgadzają się, że kwestia eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Morzu Azowskim powinna być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa na jej poniedziałkowym posiedzeniu.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/polska-i-cztery-panstwa-europejskie-wzywaja-rosje-do-zwolnienia-trzech-ukrainskich-okretow/
Tags: france, politique, pologne, royaume-uni, suède, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments