Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wymiana ognia między rosyjskimi a ukraińskimi okrętamiPomiędzy kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej a okrętami ukraińskiej marynarki wojennej doszło do wymiany ognia – wynika z komunikatu Wojenno-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Do zdarzenia doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.

Po wyjściu z 12-milowej strefy kutry PS FSB RF [rosyjska straż graniczna – red.] otworzyły ogień do grupy okrętów Wojskowo-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Uszkodzono mały opancerzony artyleryjski kuter „Berdiańsk”. Kuter zszedł z kursu, jest jeden ranny. – napisało dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej na Facebooku w niedzielę w godzinach wieczornych. Dodano, że ukraińskie kutry odpowiedziały ogniem.

W komentarzu dla rozgłośni Hromadske rzecznik ukraińskiej marynarki potwierdził fakt otwarcia ognia przez Ukraińców.

Według strony ukraińskiej do incydentu doszło w Cieśninie Kerczeńskiej przy próbie wypłynięcia z Morza Azowskiego na Morze Czarne przez ukraińskie jednostki. Okręty rosyjskie zażądały od nich zatrzymania się pod groźbą otwarcia ognia.

„Pomimo gróźb i prowokacji kutry ukraińskiej marynarki nadal wykonują postawione im zadanie” – podkreślano w dowództwie ukraińskiej marynarki jeszcze przed wymianą ognia.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wysyła lotnictwo wojskowe nad Morze Azowskie

Jak pisaliśmy, wcześniej w niedzielę na Morzu Azowskim doszło do staranowania ukraińskiego holownika przez rosyjski okręt ochrony wybrzeża „Don”. Rosjanie twierdzili, że trzy ukraińskie okręty naruszyły prawo międzynarodowe, wpływając na rosyjskie wody terytorialne.

Nad Morzem Azowskim położone są dwa ważne ukraińskie porty w Mariupolu i Berdiańsku. Dostęp do nich jest dla Ukraińców znacząco utrudniony z powodu zajęcia przez Rosję Krymu i przejęcia całkowitej kontroli nad Cieśniną Kerczeńską, jedynego przejścia wodnego łączącego Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Obie strony za swoje wody terytorialne uznają wody przybrzeżne anektowanego przez Rosję Krymu. Na akwenie dochodzi do konkurencji między rosyjskimi i ukraińskimi okrętami straży przybrzeżnej.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie napięcie na Morzu Azowskim. USA nie wykluczają dalszych dostaw broni dla Ukrainy

https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/pilne-wymiana-ognia-miedzy-rosyjskimi-a-ukrainskimi-okretami/
Tags: empire du mal, occupation par les russes, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments