Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent RP uczcił pamięć ofiar Wielkiego Głodu na UkrainieW oknie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zapłonęła Świeca Pamięci dla ofiar Wielkiego Głodu lat 1932-1933 na Ukrainie. Dziś symbolicznie obchodzona jest 85. rocznica sowieckiej zbrodni ludobójstwa.

„Zbrodnia Wielkiego Głodu zasługuje na powszechne potępienie. Przypomnę przy tej okazji, że w 2006 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę wyrażającą solidarność ze stanowiskiem ukraińskim, aby uznać za zbrodnię ludobójstwa. Pamiętajmy też, że wśród ofiar Hołodomoru byli także członkowie Narodu polskiego. Dzisiaj Polacy wspólnie z Ukraińcami oddają hołd i cześć milionom ofiar, które poniosły śmierć w wyniku tej zorganizowanej na masową skalę zbrodni. My, Polacy i Ukraińcy, powinniśmy zawsze okazywać sobie taką braterską solidarność wobec pamięci o wszystkich niewinnych ofiarach poniesionych przez każdy z naszych narodów.” -napisał Andrzej Duda w specjalnym liście otwartym do prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, który został odczytany na uroczystościach państwowych w Kijowie przez ministra Wojciecha Kolarskiego.  Cały list tutaj.

W Kijowie podczas oficjalnych uroczystości prezydent Petro Poroszenko wraz z żoną Mariną Poroszenko złożyli kwiat pod memoriałem ku czci milionów ofiar i zapalili Świecę Pamięci. Podobnie uczynili wszyscy najważniejsi przedstawiciele władz Ukrainy. Uroczystości i zapalenie Świeci Pamięci miały miejsce na całej Ukrainie,

Prezydent Ukrainy na portalu społecznościowym przypomniał, że głód został sztucznie wywołany przez komunistyczny reżim. Dodał, że ukraiński naród nigdy nie może zapomnieć strasznych zbrodni popełnionych przez komunistyczny reżim na Ukrainie.

Podkreślił, że dziś już Ukraina jest w stanie bronić swojej wolności i już nie dopuści do tego, by i podobne zbrodnie się powtórzyły.

Wczoraj wieczorem prezydent Ukrainy skomentował kolejną wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina. Powiedział, że wizyty Putina na Krymie nie czynią go rosyjskim, i że są pogwałceniem prawa międzynarodowego.

https://kresy24.pl/prezydent-rp-uczcil-pamiec-ofiar-wielkiego-glodu-na-ukrainie/

Tags: empire du mal, occupation par les russes, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments