Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Estymator: PiS liderem, ale bez samodzielnej większości. Dobry wynik K’15 [sondaż]Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość, ale bez samodzielnej większości. Tak wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl.

Z opublikowanego w sobotę sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl wynika, że najwięcej wyborców zagłosowałoby na PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby obecnie liczyć na 40,7 proc. głosów, czyli o 1,7 pkt. proc. mniej w porównaniu do badania z początku listopada.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna), na którą chce głosować 30,4 proc. respondentów – o 0,4 pkt. proc. więcej. Do Sejmu dostałoby się jeszcze ugrupowanie Kukiz’15 (11,6 proc.; wzrost o 4,3 pkt. proc.) i SLD (7,3 proc.; spadek o -0,1 pkt. proc.).

Nieco poniżej progu wyborczego znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe, z wynikiem 4,7 proc. głosów (spadek o -1,3 pkt. proc.). Do Sejmu nie dostałyby się też partie Razem (1,9 proc.) i Wolność (1,3 proc.). 2,1 proc. ankietowanych wskazało inne ugrupowania, ale nie wymieniono ich w omówieniu lub dostępna odpowiedź była jedynie ogólna.

Według przeliczeń politologa i analityka Marcina Palade, przy takich wynikach PiS miałby w Sejmie 226 posłów, czyli o 5 mandatów za mało, by nadal samodzielnie rządzić. KO zdobyłaby 160 mandatów, Kukiz’15 47 mandatów, a SLD 26 mandatów.

Czytaj także: W nowym sondażu maleje przewaga PiS nad PO

https://kresy.pl/wydarzenia/estymator-pis-liderem-ale-bez-samodzielnej-wiekszosci-dobry-wynik-k15-sondaz/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments