Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Organizacje społeczne z Lublina domagają się odwołania występu banderowskiego muzykaPrzedstawiciele środowiska akademickiego i organizacje patriotyczne z Lublina protestują przeciwko mającemu się odbyć dziś wieczorem koncertowi Ołeha Skrypki, który jest autorem nowej wersji hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Autorzy listu otwartego do Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka domagają się odwołania występu.

„Organizacja koncertu Pana Ołecha Skrypki w mieście Lublin przy wsparciu instytucji samorządowych godzi w pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego oraz dobre imię Miasta Akademickiego i Rzeczypospolitej Polskiej. Zgoda na ten występ może wynikać z szokującego i nieodpowiedzialnego niedopatrzenia organizatorów, co dowodziłoby niekompetencji, a zarazem braku elementarnego szacunku dla polskiej historii lub stanowi celowe działanie na szkodę społeczności naszego miasta i obywateli państwa polskiego” – czytamy w liście.

„W związku z powyższym uważamy finansowanie tego wydarzenia ze środków publicznych za działanie karygodne i wymagające natychmiastowej i jednoznacznej reakcji. Apelujemy do Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka o interwencję i doprowadzenie do odwołania koncertu Ołeha Skrypki” – dodali autorzy apelu.

Pod listem podpisali się Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Koło Naukowe Historyków Studentów KUL, Koło Naukowe Teologów KUL, Studencki Klub Myśli Społeczno-Politycznej im. Zygmunta Balickiego na UMCS, Młodzież Wszechpolska – Okręg Lubelski, Obóz Narodowo Radykalny – Brygada Lubelska, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, KoLiber Lublin.

Koncert i wieczór autorski Ołeha Skrypki ma odbyć się dzisiaj w sobotę o godz. 21 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. Organizatorem koncertu jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Jej prezesem jest ks. dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Ołeh Skrypka jest pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni „Marsz Nowej Armii”, czyli nowej wersji wersji utworu „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W rozmowie z portalem Kresy.pl Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin Beata Krzyżanowska została zapytana, czy miasto wycofa się z tego wydarzenia. Krzyżanowska zaznaczyła, że miasto nie jest organizatorem koncertu Skrypki. Powiedziała, że Festiwal Ukraina w Centrum Lublina otrzymał od miasta dofinansowanie.

„Nie wycofujemy się z dofinansowania tego festiwalu, tym bardziej, że ta piosenka to jest oficjalny hymn ukraińskiej armii, ustawowo przyjęty. Wszystko zostaje w programie festiwalu” – powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina. Podkreśliła, że za to, kto występuje na takim wydarzeniu, odpowiada organizator.

„Marsz Nowej Armii”, czyli nowa wersja hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, została publicznie wykonana w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Odegrano go tuż po przemarszu polskich żołnierzy.

Czytaj więcej: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy[+VIDEO]

Skrypka zapowiada, że jego koncert w Lublinie będzie miał nietypową formę, zakładającą m.in. zadawanie mu pytań w trakcie występu.

https://kresy.pl/wydarzenia/organizacje-spoleczne-z-lublina-domagaja-sie-odwolania-wystepu-banderowskiego-muzyka/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments