Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Merkel: państwa narodowe powinny być gotowe do przekazania części swojej suwerennościKanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że obecnie państwa narodowe powinny być gotowe do oddania, w zgodzie z ustaloną procedurą, części swojej suwerenności.

W tym tygodniu Kanclerz Niemiec Angela Merkel przemawiała na konferencji „Parlamentaryzm między globalizacją a suwerennością narodową” w Berlinie, zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera. W swoim wystąpieniu powiedziała, że „dziś państwa narodowe muszą, czy raczej powinny, być gotowe do przekazania swojej suwerenności, oczywiście zgodnie z ustaloną procedurą”.

Merkel zastrzegła jednocześnie, że powinno to się odbyć w sposób uporządkowany i z niezbywalną rolą oraz za decyzją krajowych parlamentów. Zaznaczyła, że parlament to „serce demokracji”. W jej opinii odpowiedzialność za zawieranie takich układów powinny ponosić same państwa. Kanclerz Niemiec podkreśliła również, że Niemcy oddały część swojej suwerenności na rzecz UE. Dodała przy tym, że to „państwa członkowskie pozostają panami traktatów”.

Ponadto, w kontekście napięć na arenie krajowej i międzynarodowej, Merkel powiedziała, że wzajemne zaufanie i gotowość do kompromisów to kluczowe elementy. Jej zdaniem debaty dotyczące międzynarodowego paktu ONZ w sprawie migracji pokazały, że kwestionowane są podstawy, w tym demokratyczna legitymizacja ONZ i uchwalane przez tę organizację konwencje.

Merkel mówiła też, że „istnieją osoby, które uważają, że mogą ustalać, kiedy te porozumienia tracą ważność”. Przedstawiła też swoją wersję rozumienia pojęcia „naród”. – Te osoby twierdzą, że reprezentują naród. (…) naród stanowią ludzie, którzy na stałe żyją w danym kraju, a nie grupa, która ich jako naród definiuje.

Wcześniej w Bundestagu Merkel w kontekście paktu ONZ ws. migracji, ostrzegała przed nacjonalizmem, który jej zdaniem jest sprzeczny z patriotyzmem:

– Przekonanie, że można wszystko sobie załatwić samemu i myśleć tylko o sobie, to nacjonalizm w czystej formie. To nie patriotyzm. Patriotyzm jest wtedy, gdy realizując niemiecki interes uwzględniamy też innych i akceptujemy sytuacje win-win.

Kilka dni wcześniej do rezygnacji z narodowej suwerenności wzywał, również w Bundestagu, prezydent Francji Emmanuel Macron. Wyraził wówczas opinię, że każde państwo o kwestiach takich jak polityka zagraniczna, imigracja czy rozwój powinno decydować wspólnie z innymi państwami.

Przeczytaj: Macron: jesteśmy sojusznikiem USA, a nie ich wasalem

Przypomnijmy, że niedawno w wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Jego zdaniem, zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa wymaga utworzenia europejskiej armii i uniezależnienia się od USA w tej kwestii. Macron krytycznie skomentował również zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania się USA z traktatu INF. Jego słowa krytycznie skomentował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, którego zdaniem Paryż powinien bardziej partycypować w kosztach NATO.

Później na forum Parlamentu Europejskiego kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za dążeniem do utworzenia „prawdziwej” europejskiej armii, o czym tydzień wcześniej mówił o tym prezydent Francji.

Parę miesięcy temu przedstawiciele Niemiec (szef MSZ Heiko Maas) i Francji (prezydent Emmanuel Macron) wyrazili stanowisko, że Europa nie może już polegać na USA w kwestii bezpieczeństwa i zaproponowali budowę własnego potencjału w tym zakresie.

https://kresy.pl/wydarzenia/merkel-panstwa-narodowe-powinny-byc-gotowe-do-przekazania-czesci-swojej-suwerennosci/
Tags: allemagne, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments