Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Kijowie będzie tablica ku czci Doncowa – autora ukraińskiego „Mein Kampf”Państwowa administracja Kijowa planuje powieszenie w ukraińskiej stolicy 13 tablic pamiątkowych poświęconych „wybitnym ludziom”, którzy zapisali się w historii Kijowa i Ukrainy. Wśród nich znalazł się Dmytro Doncow – główny teoretyk międzywojennego nacjonalizmu ukraińskiego, który zdaniem wielu badaczy pod wpływem nauk Doncowa przybrał cechy faszystowskie lub wręcz nazistowskie.

O zamiarze rozmieszczenia w Kijowie tablic pamiątkowych poinformowano w czwartek na stronie internetowej państwowej administracji Kijowa. Tablice mają być poświęcone Symonowi Petlurze – przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej, siedmiu „wybitnym kijowianinom” (wśród nich znalazł się Doncow) oraz pięciu żołnierzom, którzy zginęli na wojnie w Donbasie.

Jako powód upamiętnienia Doncowa podano fakt, iż w 1918 roku był dyrektorem Ukraińskiej Agencji Telegraficznej – prekursorki państwowej agencji informacyjnej Ukrinform. Tablica ku czci Doncowa ma zawisnąć na budynku przy ulicy Chmielnickiego, w którym znajduje się siedziba Ukrinformu.

PRZECZYTAJ: Czy Dmytro Doncow był antysemitą?

Dmytro Doncow stał się w późniejszych latach głównym teoretykiem ukraińskiego nacjonalizmu, który nadał temu ruchowi fanatyczne oblicze i stworzył podwaliny pod jego ludobójczy charakter. Jak pisał badacz zagadnienia nacjonalizmu ukraińskiego prof. Bogumił Grott, „Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawione przez Doncowa w jego głównym dziele [pt. „Nacjonalizm” – red.], wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski”. „Nacjonalizm” Doncowa bywa przyrównywany do „Mein Kampf” Hitlera. Doncow był zresztą autorem przekładu „Mein Kampf” na język ukraiński.

PRZECZYTAJ: Nacjonalizm Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – doktryna i praktyka
CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński podręcznik do historii: ideologia OUN była totalitarna

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-kijowie-bedzie-tablica-ku-czci-doncowa-autora-ukrainskiego-mein-kampf/
Tags: antipolonisme, antisémitisme, politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments