Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezes polskiego IPN otworzył na Ukrainie wystawę o operacji antypolskiej NKWD

Prezes polskiego IPN otworzył na Ukrainie wystawę o operacji antypolskiej NKWD. Ukraina przekazuje Polsce wstrząsające dokumentyW mieście została otwarta wystawa Archiwum IPN „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja na sowieckiej Ukrainie 1937–1938”. W uroczystym otwarciu ekspozycji, na której przedstawiono losy osób represjonowanych w ramach „operacji polskiej” , wzięła udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem Jarosławem Szarkiem, dyrektor Archiwum IPN Marzeną Kruk i dyrektorem Biura Edukacji Publicznej Adamem Hlebowiczem na czele – informuje IPN.

Wczoraj przedstawiciele IPN gościli na Narodowym Uniwersytecie w Kamieńcu Podolskim, jednej z pierwszych ukraińskich uczelni, założonej w 1918 r. Uniwersytet, któremu w styczniu 2008 r. nadano status narodowy, od początku był ważnym ośrodkiem nauki i kultury na Podolu.  Podczas wizyty prezes IPN Jarosław Szarek przekazał na ręce z rektora uniwersytetu Serhija Kopyłowa kopie dokumentów z zasobu naszego Archiwum, dotyczących Iwana Ohijenki, patrona uczelni, wybitnego teologa i językoznawcy, założyciela i pierwszego rektora kamienieckiego uniwersytetu. Więcej na ten temat tutaj.

Dyrektor Marzena Kruk poinformowała też, że Instytut Pamięci Narodowej zawarł porozumienie z ukraińskimi Państwowymi Archiwami Obwodowymi w Odessie, Winnicy i Chmielnickim i otrzymał do tej pory ok. 60 tys. stron dokumentów dotyczących sowieckich represji wobec Polaków w latach 30.

– Dla polskiej strony są to bezcenne dokumenty z punktu widzenia pisania o historii lat 30., w tym o prześladowaniach Polaków, którzy żyli na terenach Związku Sowieckiego i podlegali brutalnym represjom w ramach tzw. operacji polskiej NKWD. Po raz pierwszy docieramy do tego typu materiałów, które już nie są pojedynczymi rozkazami czy sprawozdaniami z przeprowadzania operacji polskiej, ale docieramy do tzw. jądra, czyli do konkretnych spraw, do historii konkretnych ludzi – powiedziała Kruk. Niedawno o znaleziskach z tych archiwów mówił też ambasador RP na Ukrainie. – Już znajdujemy tam wstrząsające dokumenty – poinformował w rozmowie z ukraińską agencją Ukrinform.

https://kresy24.pl/prezes-polskiego-ipn-otworzyl-na-ukrainie-wystawe-o-operacji-antypolskiej-nkwd-ukraina-przekazuje-polsce-wstrzasajace-dokumenty/
Tags: empire du mal, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments