Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Przemyśl: wszczęto dochodzenie ws. banderowskiej symboliki na samochodzie zatrzymanym przez PolakaW sprawie ukraińskiego samochodu z banderowską symboliką zatrzymanego przez Polaka w Przemyślu wszczęto dochodzenie mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Postępowanie przygotowawcze ws. podejrzenia propagowania innego ustroju totalitarnego prowadzi KMP w Przemyślu.

Jak informowaliśmy, kilka dni temu w Przemyślu polski kierowca zablokował samochód prowadzony przez Ukraińców. Powodem była banderowska symbolika na ukraińskim aucie. Samochód, którym jechali Ukraińcy, miał z tyłu naklejkę z tryzubem w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. Na miejsce wezwano policję.

Portal Kresy.pl uzyskał więcej szczegółów ws. interwencji policjantów. Jak poinformował p.o. oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, podkomisarz Damian Brzyski, w sobotę 17 listopada br. przemyscy policjanci otrzymali powiadomienie od jednego z mieszkańców Przemyśla, który w rejonie Alei Wolności zauważył samochód marki Nissan Juke na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

Według KMP w Przemyślu, na klapie bagażnika „znajdowała się naklejka z symbolem tryzuba w kolorze czerwonym umieszczona na czarnym tle”. Przemyślanin złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa publicznego propagowania innego ustroju totalitarnego (art. 256 par. 1 kk), poprzez umieszczenie tego emblematu na karoserii samochodu.

Nissanem podróżował „29-letni mieszkaniec Lwowa”, którego przesłuchano w charakterze świadka. „Przemyscy policjanci wykonali niezbędne czynności zmierzające do zabezpieczenia materiału dowodowego” – poinformował podkomisarz Brzyski. W tej sprawie, we wtorek 20 listopada br. wszczęto dochodzenie mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Postępowanie przygotowawcze jest prowadzone przez KMP w Przemyślu.

Sprawę opisał w mediach społecznościowych Iwan Kulczyćkij, wykładowca Uniwersytetu Narodowego „Lwowska Politechnika”, który jechał zatrzymanym samochodem. Twierdzi, że spotkał się w Polsce z „naruszeniem praw człowieka”. Jak pisze ukraiński portal vgolos.com.ua, po akcji Polak, „szowinista oświadczył, że to jest zabronione zgodnie z ich nowym prawem i wezwał policję”. Portal ten podaje w tytule, że powodem zatrzymania i interwencji była „patriotyczna symbolika” ukraińska.

– Spędziliśmy kilka godzin na różnych opisach i wyjaśnieniach – twierdził Kulczyćkij. Dodał, że polscy policjanci prywatnie rzekomo poprosili o zdjęcie naklejki, bo inaczej ktoś może np. uszkodzić auto na parkingu. Zdaniem Kulczyćkiego, ukraińskie MSZ „powinno dać Ukraińcom jasne wyjaśnienia o tym, co ich czeka w Polsce”. Zaznaczył, że na taką sytuację powinny zwrócić uwagę ukraińskie służby konsularne i politycy.

Jak informowaliśmy, we wrześniu br. w wyniku działań Straży Granicznej w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który na przedniej szybie ciężarówki miał zawieszoną czarno-czerwoną, banderowską flagę. Twierdził, że nie są to barwy OUN-UPA, lecz ukraińskiej drużyny piłkarskiej. Sprawą zajęła się prokuratura, ale szybko umorzyła ją z braku znamion czynu zabronionego. Tego rodzaju sprawy, wszczynane z art. 256 par. 1 kk, praktycznie zawsze kończą się właśnie w ten sposób.

Przypomnijmy, że od kilku lat w Polsce notowano coraz większą liczbę incydentów związanych z obecnością w samochodach prowadzonych przez Ukraińców flag banderowskich. W 2016 roku komendant przejścia granicznego w Dorohusku zaznaczał, że polscy pogranicznicy proszą wjeżdżających do Polski Ukraińców, by ściągali flagi UPA umieszczane za szybami przednimi, żeby symbole te nikogo w Polsce nie prowokowały. Jednak po przekroczeniu granicy są one wyciągane i przyczepiane z powrotem.

W niektórych przypadkach prokuratura wszczynała postępowanie w takich sprawach. W zasadzie wszystkie skończyły się umorzeniem.

Przeczytaj: Ukrainiec eksponuje banderowską flagę w polskiej ciężarówce [FOTO]
Czytaj również: Straż Graniczna zmusiła mera Czortkowa do zdjęcia banderowskiej flagi w samochodzie

https://kresy.pl/wydarzenia/przemysl-wszczeto-dochodzenie-ws-banderowskiej-symboliki-na-samochodzie-zatrzymanym-przez-polaka/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments