Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nowy skandal we Lwowie: Putin na pomniku [+wideo/+foto]Na odsłoniętym we Lwowie pomniku tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL) znalazła się twarz przypominająca prezydenta Rosji Władimira Putina. „To przypadek czy prowokacja?” – pyta lokalna telewizji NTA.

Pomnik powstał z pieniędzy budżetu miasta w ramach obchodów 100-lecia powstania ZURL. Pierwszego listopada 1918 roku Ukraińcy, którzy stanowili tylko niecałe 10 proc. ludności Lwowa, ogłosili w tym mieście powstanie swojego państwa, próbując oderwać Lwów i okoliczne ziemie od odradzającej się Polski. Sprzeciwili się temu polscy mieszkańcy Lwowa, co dało początek wojnie polsko-ukraińskiej. W ciągu niespełna roku siły ukraińskie zostały pokonane i wyparte za rzekę Zbrucz.

W podstawie monumentu przedstawiającego lwa znalazła się podobizna Stepana Pańkiwskiego, żołnierza który wywiesił ukraińską flagę na lwowskim ratuszu. „Większość mieszkańców miasta podobieństwa do tej historycznej postaci nie widzi i uważa, że pomnik trzeba przerobić” – podaje telewizja NTA.Jako pierwszy sprawę podniósł na portalu społecznościowym politolog Rostysław Kowal. „Większość z tych, którzy odpowiedzieli na wpis i go komentowali jednoznacznie widziała podobieństwo do prezydenta państwa-agresora” – powiedział.


Wizerunek rzekomego Putina

„Mam takie wrażenie, że [pomnik] tworzyli albo pod wpływem alkoholu albo takie błędy są robione celowo. To brak szacunku do naszej przeszłości” – komentuje z kolei były wojskowy Konstjantyn Wasylkewycz.

Autor pomnika Wołodymyr Cisaryk nie widzi podobieństwa do Putina i odrzuca zarzuty: „Każdy widzi to co chce zobaczyć”. Przekonuje też, że nie miał żadnych ukrytych intencji.

„Czy rzeźba będzie przerabiana czy chociaż poprawiana – na razie nie wiadomo” – podsumowuje reportaż dziennikarka lwowskiej telewizji NTA.

https://kresy.pl/wydarzenia/nowy-skandal-we-lwowie-putin-na-pomniku-wideo-foto/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments