Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Baner „Lwów – kolebka polskiej piłki” na meczu Polska – Czechy [+ foto]Podczas piłkarskiego meczu towarzyskiego Polska-Czechy w Gdańsku polscy kibice wywiesili wielki baner przypominający o początkach polskiej piłki nożnej we Lwowie.

W czwartek w Gdańsku reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała towarzyskie spotkanie z Czechami. W trakcie spotkania kibice wywiesili wielki biało-czerwony baner z napisem „Lwów – kolebka polskiej piłki”, a także godłem Polski i emblematami Pogoni Lwów i Lechii Gdańsk.

Niestety, Polacy ponieśli w tym meczy przykra porażkę, przegrywając z Czechami 0:1. Był to już piąty mecz naszej reprezentacji rozgrywany pod wodzą trenera Jerzego Brzęczka. Do tej pory żadnego nie wygrano, a Polacy z Brzęczkiem zanotowali dwa remisy i trzy porażki.

Sprawę odnotowały ukraińskie media, m.in. portal Zaxid.net, pisząc o „incydencie” podczas meczy Polska-Czechy. Baner jest też krytycznie komentowany przez Ukraińców na portalach społecznościowych.

Przeczytaj: MSZ odmówiło wsparcia Pogoni Lwów
Czytaj również: Kibice Legii po raz kolejny pomogli Pogoni Lwów

– Lwów to była potęga. Oprócz Krakowa, Wielkich Hajduk i Poznania to właśnie tu grano najlepiej w piłkę nożną, pierwsza trójka drużyn powstała właśnie tu. Historia polskiej piłki nożnej bez pierwszych klubów ze Lwowa jest nie do pomyślenia. Trzeba to podkreślać, żeby o tym wiedzieli wszyscy, a nie tylko wąski krąg osób zainteresowanych historią futbolu – mówił kilka lat temu w rozmowie z „Kurierem Galicyjskim” Leszek Śledziona, dziennikarz sportowy, kronikarz Stali Mielec i współautor licznych publikacji o tematyce piłkarskiej, współautor książki „Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914”.

Przeczytaj więcej: Lwów kolebką polskiej piłki nożnej
Zobacz: Najmłodsza generacja piłkarzy Pogoni Lwów w akcji [+VIDEO]

Pogoń Lwów

Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwow, nawiązujący tradycją do słynnego klubu przedwojennego, został reaktywowany i oficjalnie zarejestrowany w 2009 roku, dzięki wsparciu ze strony Konsulatu RP we Lwowie i dotacji Fundacji „Semper Fidelis”. Tego samego roku drużyna rozegrała pierwsze mecze. Klubowi pomagało Stowarzyszenie Sympatykow LKS Pogoń Lwow. Reaktywacja klubu wywołała pozytywne reakcje kibiców z Polski. Klub borykał się jednak z problemami finansowymi – brakiem stabilności finansowej, przez co zdarzało się, że działalność Pogoni stawała pod znakiem zapytania. Od 2012 roku LKS Pogoń Lwów gra w Premier Lidze lwowskiej (4 poziom w systemie rozgrywek ligowych na Ukrainie). W sezonie 2017 zajął 6 miejsce.

Stałymi sponsorami są zasadniczo PZU Ukraina oraz kibice. Wnioski do MSZ były częściowo rozpatrywane pozytywnie, ale nigdy nie zabezpieczono budżetu w całości. Klub nie mógł również liczyć na wsparcie ze strony ukraińskich władz lokalnych. Na władze klubu naciskano ws. zmiany nazwy.

„Pogoniarze” prowadzą Szkółkę Piłkarską, do której uczęszczają przeważnie uczniowie polskich szkół we Lwowie. Tradycje przedwojennej „Pogoni” są widoczne w działalności kulturalnej i społecznej klubu. Sportowcy m.in. odwiedzają polskie miejsca pamięci oraz biorą udział w corocznej akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. Klub, w miarę możliwości, stara się pośredniczyć w pomocy dla polskich szkół i przedszkoli obwodu lwowskiego.

https://kresy.pl/wydarzenia/baner-lwow-kolebka-polskiej-pilki-na-meczu-polska-czechy-foto/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, thèque, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments