Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraińskie służby ścigają kibiców Śląska WrocławSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała kibiców Śląska Wrocław, którzy na Cmentarzy Łyczakowskim uczcili Orlęta Lwowskie rozwijając transparent z patriotycznym hasłem i zapalając race – informuje ukraińska sekcja Radia Swoboda.

SBU poinformowała dziennikarzy, że od razu po tym wydarzeniu pracownicy służb specjalnych rozpoczęli czynności operacyjne, gromadząc zdjęcia oraz zapis wideo. Obecnie zebrane materiały są analizowane przez ekspertów. Jak informuje Radio Swoboda, na Cmentarzu Orląt we Lwowie zostały wcześniej zainstalowane cztery kamery monitoringu.

Niestety, w ochronie pracuje niewiele osób, a obszar jest wielki. Być może zwiększymy ich liczbę oraz liczbę ludzi siedzących przy wideomonitoringu. SBU zabezpieczyła wszystkie zapisy z kamer – powiedział Radiu Swoboda dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego Mychajło Nahaj, tłumacząc się dlaczego ochrona nie zauważyła akcji kibiców Śląska Wrocław, dowiadując się o niej dopiero cztery dni później.

Artykuł Radio Swoboda to kolejny etap histerii jaką na Ukrainie wywołali kibice Śląska Wrocław zapalając race i rozwijając biało-czerwone transparenty z napisem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. W przytaczanym tekście określono je mianem „antyukraińskiego biało-czerwonego transparentu z okazji „100-lecia walko Polaków przeciwko ZUNR [Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej]”.

Hanuszczyn kilka dni temu zwrócił się do policji, prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ukraińskiej straży granicznej z wezwaniem do reakcji na akcję polskich kibiców, którą nazwał „cynicznym aktem szowinizmu nakierowanym na wzniecanie waśni międzynarodowych”. Jego zdaniem fani drużyny z Wrocławia „otwarcie znieważyli ukraińską historię i kulturę nazywając Lwów polskim miastem a ukraińskich bojowników za ojczyznę złoczyńcami”. Ukraiński urzędnik domagał się także ustalenia personaliów kibiców, którzy brali udział w akcji i objęcia ich zakazem wjazdu na Ukrainę.

Zobacz także: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn

Jak pisaliśmy wcześniej, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w przedostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli patriotyczne transparenty. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac. Kibicom, których było 12, udało się wejść na cmentarz przez tylną bramę, unikając ochrony obiektu.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/ukrainskie-sluzby-scigaja-kibicow-slaska-wroclaw/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments