Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Soleczniki świętowały niepodległość Polski [+ foto]Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski odbyły się także w Solecznikach. Miasteczko jest ośrodkiem rejonu w którym Polacy stanowią 80% mieszkańców.

Administracja rejonowa przygotowała na 11 listopada wiele punktów programu związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed polskim Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego zasadzono dwa dęby, mające upamiętniać odrodzenie niepodległej Polski i powstanie I Republiki Litewskiej. Taki pomysł uczczenia tej rocznicy to koncepcja wymyślona przez solecznickich harcerzy. „Przez ponad rok zbierane żołędzie pod czujnym okiem pani Iriny Barnatowicz były hodowane na trzy sposoby: w dwóch różnych podłożach w doniczkach (alegoria niewoli) i w ogrodzie (alegoria wolności). Wyrosły te dęby, które były hodowane >>na wolności<<” – opisuje przygotowanie akcji portal L24.lt. Uroczystości towarzyszył występ zespołu pieśni i tańca „Solczanka” pod kierownictwem pani Elwiry Učkuronis,

Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz z AWPL-ZChR dokonał na głównym placu miejskim uroczystego wciągnięcia na maszty stojące przed wejściem do siedziby administracji rejonowej flag Polski i Litwy. „Dzisiaj jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń – żyjemy w czasie, kiedy Litwa i Polska obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości. Dziś pozdrawiamy Polskę i naród polski z urodzinami. Dzień odrodzenia wolności Polski jest świętem dla kraju i narodu polskiego. Również dla nas, Polaków, zamieszkałych w rejonie solecznickim. Niepodległość to dar, to też zadanie. Zadanie dla nas, aby w dzisiejszym czasie pielęgnować to, co przekazali nam przodkowie – wolność, język, kulturę, tradycje” – portal cytuje portal administracji rejonowej salcininkai.lt.

Następnie z centrum miasta ruszył Solecznicki Bieg Niepodległości. W biegu wzięło udział ponad stu uczestników w różnym wieku. Grono zwycięzców otrzymało pamiątkowe puchary.

Po południu w Centrum Kultury rozpoczął się koncert „Droga do wolności”. Wystąpiły zespoły: „Piramidy” z Polski i miejscowe „Art of Music”, „Solczanie” oraz „Solczanka”. Utwory miały patriotyczny przekaz, towarzyszyła im prezentacja multimedialna. Tego samego dnia w innej miejscowości rejonu solecznickiego – Jaszunach, Ruch Młodzieży Polskiej zorganizował Marsz Niepodległości.

Czytaj także: Polacy Wileńszczyzny obchodzili Święto Niepodległości Polski [+VIDEO/+FOTO]

https://kresy.pl/polacy/soleczniki-swietowaly-niepodleglosc-polski-foto/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments