Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Niezwykły dar Chorwatów z okazji Stulecia Niepodległości Polski – popiersie Józefa Piłsudskiego

Niezwykły dar Chorwatów z okazji Stulecia Niepodległości Polski – popiersie Józefa Piłsudskiego autorstwa wybitnego chorwackiego rzeźbiarzaW Muzeum Gliptoteka HAZU w sercu Zagrzebia odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości Ambasada RP w Zagrzebiu otrzymała, oryginalne popiersie Józefa Piłsudskiego z 1939 r. autorstwa Ivana Meštrovicia, cenionego na całym świecie chorwackiego rzeźbiarza i architekta.

zaprojektował m.in. monumentalne mauzoleum czarnogórskiego przywódcy i wieszcza narodowego, Piotra Petrovicia Njegoša w paśmie na Szczycie Jezerskim w paśmie gór Lovćen, Dom Sztuki Chorwackiej w Zagrzebiu czy pomnik Indian w Chicago. W latach 30., wygrał też konkurs na zaprojektowanie pomnika Józefa Piłsudskiego z łukiem triumfalnym na Placu na Rozdrożu w Warszawie. Artysta rozpoczął prace, jednak projekt zniweczył wybuch II wojny światowej. Gipsowe popiersie to pozostałość prac przygotowawczych artysty.

Meštrović był głęboko wierzącym katolikiem i chorwackim patriotą, a także antykomunistą (wyemigrował po wojnie do USA, gdzie zmarł w 1962 roku). Jednocześnie jednak, paradoksalnie, był zwolennikiem idei państwa południowych Słowian, stąd jest autorem wielu pomników i rzeźb postaci ważnych dla narodów południowosłowiańskich – przywódców, poetów, świętych itd. Fascynował się też postacią Piłsudskiego. W Narodowym Centrum Kultury w Warszawie można jeszcze obejrzeć wystawę poświęconą monumentalnemu pomnikowi Józefa Piłsudskiego w Warszawie, który nigdy nie powstał. Szczegóły tutaj.

Popiersie przekazali syn rzeźbiarza dr Mate Meštrović i jego małżonka mgr Rumjana Meštrović. W ramach uroczystości została podpisana Umowa darowizny pomiędzy Ambasadorem RP, J.E. Andrzejem Jasionowskim a rodziną Meštrović. Więcej na ten temat tutaj.

https://kresy24.pl/niezwykly-dar-chorwatow-z-okazji-stulecia-niepodleglosci-polski-popiersie-jozefa-pilsudskiego-autorstwa-wybitnego-chorwackiego-rzezbiarza/

Tags: croatie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments