Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wjatrowycz pewny że niedługo wszyscy Ukraińcy będą kochać UPAWedług niedawnych sondaży, w ciągu ostatnich lat liczba Ukraińców pozytywnie odnoszących się do działalności UPA wzrosła 2,5 raza. Badania pokazują jednak, że mieszkańcy różnych regionów kraju są wyraźnie podzieleni w sprawie oceny tej zbrodniczej formacji.

Zdaniem szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, kłamcy wołyńskiego Wołodymyra Wjatrowycza to kwestia lat, a nie pokoleń, gdy Ukraińcy ze wszystkich regionów będą jednakowo popierać Ukraińską Powstańczą Armię.

„Jestem przekonany, że praca, w szczególności prowadzona przez ukraińskich historyków i Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, daje swoje wyniki. I już wkrótce będziemy świadkami publicznego konsensusu – uznania UPA za tych którzy walczyli o niepodległość Ukrainy. Oczywiście, te decyzje polityczne, które zostały przyjęte w 2015 roku są dopiero początkiem, dobrą podstawą dla prowadzenia dalszej pracy informacyjnej” – cytuję Wjatrowycza portal Glavred.info.

Zobacz więcej na temat sondaży ws. UPA

W kwietniu 2015 roku, w dniu wizyty prezydenta Polski Bronisław Komorowskiego, ukraiński parlament przyjął ustawę w której UPA uznana została za formację walczącą o niepodległość kraju. Jednocześnie w dokumencie znalazł się zapis przewidujący odpowiedzialność karną dla obywateli Ukrainy oraz cudzoziemców, którzy publicznie okażą lekceważący stosunek do tej formacji lub innych „uczestników walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku”.

Autorem ustawy był Jurij Szuchewycz z Radykalnej Partii, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach. Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/wjatrowycz-pewny-ze-niedlugo-wszyscy-ukraincy-beda-kochac-upa/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments