Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Wilnie odsłonięto tablicę z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego [+ foto]W czwartek w Wilnie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego. Tablica jest dwujęzyczna i widnieje na niej godło Polski.

Jak wynika z relacji Polskiej Agencji Prasowej, w uroczystości wzięli udział przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis i premier Litwy Saulius Skvernelis.

Prezydent Andrzej Duda napisał do uczestników uroczystości specjalny list, który odczytała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. Duda przypomniał w nim m.in., że „Lech Kaczyński przywiązywał ogromną wagę do dobrych stosunków polsko-litewskich” a „jako wybitny strateg” dostrzegał w nich „potencjał, który winien zostać wykorzystany dla budowania solidarności europejskiej i współpracy regionalnej”.

Listy nadesłali także premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS, brat Lecha Kaczyńskiego – Jarosław Kaczyński.


Inicjatywa upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego została wysunięta przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Jak pisaliśmy, pierwotnie imię Lecha Kaczyńskiego miała nosić ulica w ścisłym centrum Wilna, zaprotestowała jednak litewska Komisja Języka Państwowego. W rezultacie imię polskiego prezydenta nadano ulicy w dzielnicy Śnipiszki. Znajduje się ona przy siedzibie samorządu miasta i przecina jedną z głównych ulic litewskiej stolicy – aleję Konstytucji.

Jak podała PAP, również w czwartek odsłonięto w podwileńskiej Mejszagole dwie tablice pamiątkowe poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu – jedną przed plebanią, w której mieszkał ks. Józef Obremski, a drugą przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Imię Lecha Kaczyńskiego nosi również plac przed dworem Houwaltów.

CZYTAJ TAKŻE: Wilno: Usunięto tabliczkę z nazwą ulicy Warszawskiej

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/w-wilnie-odslonieto-tablice-z-nazwa-ulicy-lecha-kaczynskiego-foto/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments