Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Hanuszczyn wezwał do ukarania kibiców Śląska, którzy uczcili Orlęta LwowskieOłeksandr Hanuszczyn, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego (polityk o randzie odpowiadającej marszałkowi polskiego województwa) wezwał do ukarania kibiców Śląska Wrocław, którzy na Cmentarzu Obrońców Lwowa uczcili Orlęta Lwowskie rozwijając transparent z patriotycznym hasłem i zapalając race.

Jak podała służba prasowa Rady Obwodu Lwowskiego, Hanuszczyn zwrócił się w poniedziałek do policji, prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ukraińskiej straży granicznej z wezwaniem do zareagowania na akcję polskich kibiców, którą nazwał „cynicznym aktem szowinizmu nakierowanym na wzniecanie waśni międzynarodowych”. Powołując się na stronę internetową kibiceslaska.pl, gdzie ukazała się relacja z wyprawy kibiców do Lwowa, uznał, że fani drużyny z Wrocławia „otwarcie znieważyli ukraińską historię i kulturę nazywając Lwów polskim miastem a ukraińskich bojowników za ojczyznę złoczyńcami”.

Zdaniem Hanuszczyna Polacy urządzają „propagandowo-radykalne akcje” na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarzu Orląt) od dawna a ukraińskie organa ścigania na nie nie reagują, co jest zachętą do dokonywania kolejnych takich czynów. W związku z tym „tylko ujawnienie i ukaranie organizatorów takich akcji, a także osób, które im sprzyjają w realizacji swoich zamiarów, może położyć kres wszystkim próbom destabilizowania sytuacji we Lwowie i ogólnie na Ukrainie” – uważa szef lwowskiej rady obwodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn [+FOTO]

Hanuszczyn twierdzi, że w akcji na Cmentarzu Orląt da się zauważyć „jawny brak szacunku do ukraińskiego społeczeństwa” oraz „szczególne zuchwalstwo i wyjątkowy cynizm”, co odpowiada znamionom przestępstwa chuligaństwa określonym w ukraińskim kodeksie karnym.

„Niezakłócona możliwość przeprowadzania prowokacji na terenach obwodu lwowskiego przez przedstawicieli szowinistycznych polskich organizacji podważa autorytet organów władzy państwowej Ukrainy i rodzi uczucie braku obrony u ludzi” – twierdzi szef rady obwodu lwowskiego.

Hanuszczyn w swoim oświadczeniu wezwał wymienione ukraińskie służby do ustalenia personaliów kibiców, którzy brali udział w akcji i rozważenie objęcia ich zakazem wjazdu na Ukrainę.

Jak pisze portal Zaxid.net, Hanuszczyn wyraził również nadzieję, że kibice zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przez polski wymiar ścigania.

CZYTAJ TAKŻE: Wybudował pomnik „ofiar polskich okupantów”, chce budować wspólną przyszłość z Polską

Jak pisaliśmy w piątek, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w przedostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac. Kibicom, których było 12, udało się wejść na cmentarz przez tylną bramę, unikając ochrony obiektu. Dyrekcja Cmentarza Łyczakowskiego, obejmującego również Cmentarz Obrońców Lwowa, nie zgłosiła sprawy na policję uznając, że nie doszło do złamania prawa.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz oburzony postawą kibiców Śląska na Cmentarzu Orląt. „To Lwów a nie Polska”

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/hanuszczyn-wezwal-do-ukarania-kibicow-slaska-ktorzy-uczcili-orleta-lwowskie/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments