Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Paryżu uczczono 100-lecie zakończenia I wojny światowejGłowy państw i delegacje z kilkudziesięciu krajów świata uczciły w niedzielę w Paryżu 100-lecie zakończenia I wojny światowej. W okolicznościowym przemówieniu prezydent Francji skrytykował nacjonalizm. – podała agencja AFP.

Rocznicowym uroczystościom pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu przewodniczył Emmanuel Macron. W swojej 20-minutowej mowie ostrzegł przed nacjonalizmem, co zostało odebrane przez media jako krytyka polityki USA –i samego Donalda Trumpa, który ostatnio kazał nazywać się „nacjonalistą”. Amerykański prezydent, który był obecny na uroczystości, nie dał po sobie poznać, czy zrozumiał aluzje Macrona. Później nazwał paryskie uroczystości na Twitterze „piękną ceremonią”.

„Nacjonalizm jest zdradą patriotyzmu” – mówił Macron. „Mówiąc, że nasze interesy są najważniejsze a inne się nie liczą, wymazujemy to, co czyni naród cennym, co czyni go żywym, co czyni go wielkim i przede wszystkim, jego wartości moralne” – dodawał.

Według niego wykorzystywanie ideologii, religii i lekceważenie może obudzić „stare demony”, które są „gotowe wypełnić swoje zadanie siania chaosu i śmierci”. Ostrzegał przed powtórzeniem się tragicznej historii wojny.

Macron mówił także, że niweczenie nadziei na pokój poprzez „izolację, przemoc lub dominację” będzie błędem, za który „słusznie obwinią nas przyszłe pokolenia”.

Według Macrona oprócz nacjonalizmu światu zagrażają nowe ideologie wywierające wpływ na religie, zmiany klimatyczne, bieda, głód i nierówności społeczne. Francuski prezydent wezwał do walki o pokój i lepszy świat.

Po uroczystości pod Łukiem Triumfalnym francuski prezydent z małżonką wydali obiad dla przybyłych gości w Pałacu Elizejskim. Jak podała PAP po obiedzie doszło do krótkiej rozmowy pomiędzy Trumpem a Władimirem Putinem. Do pełnoformatowej rozmowy nie doszło, ponieważ, według doradcy rosyjskiego prezydenta Jurija Uszakowa, naciskała na to strona francuska.

CZYTAJ TAKŻE: „Czarny blok” zagraża uroczystościom 11. listopada w stolicy Francji

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/w-paryzu-upamietniono-100-lecie-zakonczenia-i-wojny-swiatowej/
Tags: 1ère guerre mondiale, france, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments