Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ćwierć miliona ludzi w Marszu Niepodległości [+ video]Ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według szacunków organizatorów i policji wzięło w nim udział 250 tysięcy ludzi.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy stroną rządową a Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości dzisiejszy pochód składał się formalnie z dwóch zgromadzeń – rządowego marszu „Dla Ciebie Polsko” i Marszu Niepodległości organizowanego co roku 11. listopada w Warszawie przez środowiska narodowe.

Marsz rozpoczął się o godzinie 15. na rondzie Romana Dmowskiego od krótkiego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i odśpiewania hymnu państwowego. W trakcie wykonania hymnu odpalono race.

Jako pierwszy szedł marsz rządowy, prowadzony przez pojazdy wojskowe, kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrę oraz żołnierzy niosących 100 biało-czerwonych flag. Brali w nim udział m.in. prezydent Duda, premier Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Marsz Niepodległości podążał za marszem rządowym w odległości kilkuset metrów z transparentem „Bóg, honor i ojczyzna”.Uczestnicy Marszu wznosili m.in. hasła „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „Lwów, Wilno – pamiętamy”, „Roman Dmowski – wyzwoliciel Polski”, „Nadchodzą! Nadchodzą! Nacjonaliści!”, „Patriotyzm największą siłą narodu polskiego”, „1918-2018 wolnym być!”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Śpiewano również pieśni patriotyczne a także modlono się.


Nad głowami zebranych powiewało morze głównie biało-czerwonych flag. Widoczne były również flagi ONR a także grupka włoskich nacjonalistów z flagami Forza Nuova.


Na twitterowym profilu Młodzieży Wszechpolskiej poinformowano, że w trakcie Marszu doszło do spalenia flagi UE.


Po dotarciu do ronda Waszyngtona marsz rządowy został rozwiązany, natomiast Marsz Niepodległości skierował się w stronę błoń Stadionu Narodowego, gdzie zaplanowano koncert i przemówienia liderów środowisk narodowych.


Policja początkowo szacowała, że w dzisiejszym marszu wzięło udział ponad 200 tysięcy ludzi. Było to największe zgromadzenie w historii ochraniane przez warszawską policję. Organizatorzy Marszu Niepodległości ocenili, że wzięło w nim udział 250 tysięcy osób. Taką samą liczbę uczestników podała później policja.Jak wynika z informacji podawanych przez policję, organizatorów oraz media, marsz odbył się bez większych incydentów. Nie odnotowano także zdarzeń o charakterze terrorystycznym czy ekstremistycznym. Według Krzysztofa Bosaka przed Mostem Poniatowskiego doszło do niewielkiej próby zablokowania MN przez organizacje lewicowe.


Jak podał portal Do Rzeczy, sympatycy ONR usunęli z kolumny marszowej około 30 członków organizacji „Szturmowcy”, którzy wcześniej zapowiadali, że dołączą do marszu jako tzw. czarny blok.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Orkiestra Świątecznego Marszu Niepodległości

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/cwierc-miliona-ludzi-w-marszu-niepodleglosci-video/
Tags: #100lecieniepodległości, #BógHonorOjczyzna, #MarszNiepodegłości, #MarszNiepodległosci, #MarszNiepodległości, #MarszNiepodległości2018, #marszniepodleglosci, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments