Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Lider OUN: Polacy nie wyciągnęli lekcji z WołyniaBohdan Czerwak, lider melnykowskiej frakcji OUN, skomentował niedawną wizytę kibiców Śląska Wrocław na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt), podczas której zapalono race i rozwinięto transparent z napisem oddającym cześć polskim obrońcom Lwowa. W krótkim komentarzu wygłosił zawoalowaną pogróżkę pod adresem Polaków odwiedzających Ukrainę.

Czerwak opublikował swój komentarz w sobotę na łamach powiązanego z banderowską Swobodą, portalu vgolos.com.ua. Zdaniem lidera OUN, akcja polskich kibiców była demonstracją pogardy dla Ukrainy i Ukraińców: Race odpalane na cmentarzu, polskie symbole i obraźliwe napisy są demonstracją pogardy wobec Ukrainy i Ukraińców. Administracja cmentarza odnotowała wtargnięcie prowokatorów na cmentarz, ale nie uznała za stosowne wezwać policję, jako że nie uznała tego za działanie antyukraińskie. Ale jak inaczej nazwać ten sabat? Jak zaakceptować polskie race na cmentarzu, gdzie pochowani są bohaterowie Listopadowego Zrywu, którzy sto lat temu wyzwolili Lwów od polskich okupantów i proklamowali Zachodnioukraińską Republikę Ludową? Uważam, że ta prowokacja powinna zostać zbadana przez SBU. Wyjaśnień powinien udzielić ambasador Polski na Ukrainie – pisze Czerwak.

W opinii Czerwaka fakt, że Cmentarz Orląt znajduje się we Lwowie, jest „gestem” ze strony Ukraińców, którego nie potrafią docenić Polacy. W związku z tym domaga się zmiany „statusu Cmentarz Orląt”: Teraz niezwykle ważne będzie zajęcie się statusem „cmentarza orląt”. Polacy nie docenili gestu ze strony Ukraińców, którzy umożliwili pochówek Polaków – uczestników wojny ukraińsko-polskiej. „Cmentarz orląt” może zamienić się w miejsce pielgrzymek polskich szowinistów i prowokatorów, którzy marzą o „polskim Lwowie” i „Polsce od morza do morza”. Z tego powodu Czerwak wyraża swoją troskę o „bezpieczeństwo” Polaków: Nie można do tego dopuścić, przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo samych Polaków, którzy nigdy nie odrobili lekcji z doświadczeń zdobytych w Galicji w 1918 r. i na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

To nie pierwszy eksces ukraińskiego szowinisty. Czerwak groził Polakom użyciem siły na początku 2017 r.: Myśli [Jarosław Kaczyński], że istnieje jakaś siła, która może zmienić nastawienie Ukraińców do OUN, UPA, Konowalca, Melnyka, Bandery, Olżycza, Szuchewycza. Taka siłą nie istnieje. O czym przekonali się moskale. Polacy też chcą się przekonać? – odgrażał się wówczas lider frakcji melnykowskiej OUN.

Jak pisaliśmy w piątek, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w ostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac.

Jak dzisiaj napisał portal Zaxid.net, kibice Śląska dostali się na Cmentarz Orląt tylną bramą unikając wzroku pracowników cmentarza.

„To było w niedzielę wieczorem. Potem zobaczyliśmy na nagraniach z kamer, że ci chłopcy bez pozwolenia weszli po dwóch-trzech przez tylną bramę cmentarza. W sumie ich było 12. Na kilka chwil rozwinęli transparent i zapalili race. To trwało od 3 do 5 minut. Nie zgłaszaliśmy tego policji ponieważ oni od razu poszli i nie dokonywali antyukraińskich prowokacji.” – powiedział portalowi dyrektor muzeum „Cmentarz Łyczakowski” Mychajło Nahaj.

Swojemu niezadowoleniu z powodu akcji kibiców Śląska, dał dzisiaj wyraz również szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz:

To Lwów, a nie Polska. To cmentarz a nie stadion. Polscy radykałowie kontynuują wykorzystywanie martwych w niepotrzebnych wojnach z sąsiadami – napisał na Facebooku Wjatrowycz.

Zobacz także: Ukraiński minister: Polacy powinni przeprosić za Orlęta

https://kresy.pl/wydarzenia/lider-oun-polacy-nie-wyciagneli-lekcji-z-wolynia/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments