Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Konkurs – Stulecie Niepodległości

Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwem Ośrodka KARTA zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym albumom „Księga Stulecia Niepodległości”.

Księga Stulecia Niepodległości
Warszawa 2018, wydanie I
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Oprawa: twarda, 504 strony
ISBN 978-83-65979-30-8

Kluczowym momentem programu rocznicowego Ośrodka KARTA „Nieskończenie Niepodległa” jest ukazanie się 12 października KSIĘGI STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI. Znajduje się w niej 60 wydarzeń, które zdaniem autorów miały decydujący wpływ na stulecie, w okresie od stycznia do września 2018 roku. Jest to intrygująca panorama skomponowana z nieoczywistych wypowiedzi i fotografii.

Z „Księgi Stulecia Niepodległości” można dowiedzieć się m.in.: które procesy dyplomatyczne ostatecznie zadecydowały o tym, że Polska odbudowała swoją niepodległość w sojuszu z USA, Francją i Anglią; jaka była kluczowa rola Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego jako ojców niepodległości Polski, w jaki sposób polskie marzenie o mocarstwie wpłynęło na relacje z sąsiadami oraz mniejszościami narodowymi, naznaczając je na kolejne dziesięciolecia, a nieraz do dziś. Nakreślono także kontrast między deklarowaną siłą a katastrofalną słabością i osamotnieniem państwa polskiego zaatakowanego w 1939, przybliżamy wstrząsający proces ujarzmiania i pacyfikacji społeczeństwa w pierwszych latach przejęcia kontroli w państwie przez komunistów. Autorzy poświęcają też dużo miejsca na przedstawienie burzliwych przełomów i kamieni milowych Peerelu: lat 1956, 1968 i 1970 – komentowanych z perspektywy środowiska paryskiej „Kultury”, będącej centrum polityczno-kulturalnym polskiej emigracji, jak również drogowskazem dla rodzącej się krajowej opozycji.

W „Księdze Stulecia Niepodległości” znajdują się także rozdziały opisujące rozpad środowiska „Solidarności” i podział polityczny w ciągu kilku lat po ponownym odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Mowa jest także o łączącym społeczeństwo procesie „powrotu” do Zachodu, osadzającym Polskę w strukturach NATO i UE oraz ogólnie o historii jako narzędziu politycznym, służącym w ciągu ostatniej dekady do budowania nowych podziałów w społeczeństwie.

„Księga” wydana jest w atrakcyjnej szacie graficznej, z równoległą do merytorycznej wizualną historią stulecia, do której wybrane zostaną elementy ikonograficzne odznaczające się najwyższą klasą techniczną i artystyczną.

Zespół KARTY zdecydował się na taką realizację, opierając się na swych dotychczasowych doświadczeniach. Działamy od 1982 roku, śledząc bieg historycznych wydarzeń, a czasem go współtworząc – zachowana w tym okresie neutralność polityczna inspiruje nas do wystąpienia poza narastającą w Polsce polaryzacją społeczną. Zarazem stosowana przez nas od blisko czterech dekad metoda montażu świadectw – zbiorowego dziennika danego czasu – wydaje się nam najlepszą, jeśli nie jedyną możliwą formą źródłowej prezentacji tych stu lat Rzeczpospolitej.

Zbigniew Gluza

Prezentacja „Księgi”: TUTAJ.

Pytania konkursowe dla Księga Stulecia Niepodległości:
Proszę wymienić przynajmniej trzy nazwiska osób, które spotkał regent ks. Lubomirski na peronie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej?

Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!

Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: konkurs@kresy24.pl do 17 listopada 2018 r. (z tytułem Księga Stulecia Niepodległości). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie jest trzy egzemplarze albumu.

Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Ośrodka KARTA.

Link do regulaminu konkursów:

https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2018/08/Regulamin-konkursow-dla-czytelnikow-na-portalu-Kresy24.docx

https://kresy24.pl/konkurs-stulecie-niepodleglosci/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments