Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Polsce spada liczba antysemickich incydentów. W Niemczech jest ich 20 razy więcejW Polsce z roku na rok spada liczba antysemickich incydentów. – wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W naszym kraju jest ich mniej niż w Niemczech, Francji czy Holandii.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w raporcie na temat antysemityzmu opublikowanym w piątek przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej zaprezentowano statystyki incydentów antysemickich w różnych krajach UE.

W 2017 roku w Polsce oficjalnie zarejestrowano 73 antysemickie incydenty. W większości były to różne napisy, także w sieci. 12 przypadków dotyczyło wyzwisk i pogróżek. Zanotowano także 3 ataki fizyczne oraz 2 przypadki zniszczenia mienia.

Z raportu wynika, że w Polsce systematycznie spada liczba takich aktów. W 2016 roku było ich 101 a w 2015 roku 167. Wcześniej w Polsce obowiązywał inny system rejestrowania przestępstw z nienawiści. W raporcie podkreślono, że nowy system daje MSWiA pełny obraz przestępstw z nienawiści i umożliwia analizowanie tego zjawiska.

O zmniejszeniu się liczby antysemickich incydentów świadczą także przywołane w raporcie statystyki Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dotyczące wyłącznie wandalizmów. Wynika z nich, że w 2013 roku było ich 10, w 2014 roku – 5, w 2015 i w 2016 roku – po 3 (brak danych za 2017 rok).

Z dostępnych danych zebranych w raporcie wynika, że pod względem przestępstw z motywem antysemickim w Unii Europejskiej przodują Niemcy. W 2017 roku takich przestępstw było tam 1504 – najwięcej od 2014 roku. We Francji incydentów antysemickich było 311 (najmniej od 2015 roku), w Holandii – 284, w Belgii – 56, na Węgrzech – 37 a w Rumunii 22. Nie wszystkie kraje UE udostępniły na potrzeby raportu aktualne dane.

CZYTAJ TAKŻE: Rabin Schudrich w niemieckim medium mówił o fali antysemityzmu w Polsce

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/w-polsce-spada-liczba-antysemickich-incydentow-w-niemczech-jest-ich-20-razy-wiecej/
Tags: allemagne, antisémitisme, belgique, france, hongrie, politique, pologne, roumanie et moldavie, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments